Rusza budowa sądu apelacyjnego we Wrocławiu. To projekt pracowni Czora&Czora

Budynek sądu apelacyjnego we Wrocławiu miał powstać już w 2017 roku. Dopiero teraz wybrano wykonawcę budynku, który zrealizuje projekt biura Czora&Czora.

Nowy gmach powstanie u zbiegu ulic Piłsudskiego i Zielińskiego, w miejscu, w którym przez lata funkcjonowało targowisko. W 2014 roku Urząd Miejski przekazał działkę Ministerstwu Sprawiedliwości.

Gmach będzie miał sześć kondygnacji, parking i nocne podświetlenie. Dodatkowo wykonawca zbuduje zbiornik retencyjny, instalację teletechniczną oraz przebuduje sieć ciepłowniczą. Projekt zakłada, że powierzchnia użytkowa wyniesie prawie 6 tys. mk w. Powierzchnia całego terenu inwestycji to 10 tys. mkw. Na realizację zamówienia wykonawca ma 38 miesięcy od momentu podpisania umowy. A jest nim spółka Mirbud, która zaproponowała, że wybuduje gmach za 73 mln zł.

Budynek projektu biura Czora&Czora to minimalistyczny gmach z przeszkloną elewacją, która przełamana została pionowymi płytami z kamienia. Projekt zakłada stworzenie na dachu zielonego ogrodu.

Czora&Czora


W nowym budynku sądu apelacyjnego znajdą się sale rozpraw, w tym do rozpraw niejawnych, archiwum zakładowe, sale konferencyjne, biuro obsługi interesanta oraz pomieszczenia biurowe.

Wcześniej planowano, że projekt architektoniczny budynku przygotuje pracownia Uberto Siola & Partners z Neapolu we współpracy z PIW PAW Architekci z Gdańska. Konsorcjum zajęło w konkursie I miejsce, jednak inwestor nie doszedł do porozumienia ze zwycięzcami i zdecydował, że projekt wykona zespół Czora&Czora.

Czytaj też: Wrocław | Minimalizm | BiurowiecwhiteMAD na Instagramie

Czora&Czora

źródło: UM Wrocław, wiz. Czora&Czora

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły