Rusza budowa wieżowca Generation Park w Warszawie. Tak będzie wyglądać

Realizacją trzeciego, najwyższego etapu budowy kompleksu Generation Park właśnie się rozpoczęła. Sięgający 140 metrów budynek zlokalizowany bezpośrednio przy Rondzie Daszyńskiego dostarczy nowoczesną przestrzeń biurową. Projekt architektoniczny budynku przygotowała warszawska pracownia JEMS Architekci.

Generation Park Y to trzeci, najwyższy budynek wieńczący kompleks Skanska powstający przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Będzie miał 38 kondygnacji nadziemnych i 4 piętra podziemnego parkingu. Dostarczy on niemal 47 000 m kw. powierzchni biurowej, 323 miejsc parkingowych dla samochodów i 185 miejsc rowerowych. Najemcy będą mieli do dyspozycji aż sześć powierzchni typu sky-office (o podwójnej wysokości), zlokalizowanych na różnych piętrach. Dają one możliwość stworzenia niepowtarzalnych przestrzeni z wyjątkowym widokiem na Warszawę. Dodatkowym wyróżnikiem budynku będzie zielony taras na 35 piętrze, czyli na wysokości 127 metrów nad poziomem ulicy, z widokiem na centrum Warszawy. Planowany termin oddania biurowca do użytku to pierwszy kwartał 2021 roku.

Generation Park Y to nasz pierwszy w Polsce wysokościowy biurowiec. W planie na najbliższe lata mamy kolejne, jak np. Spark A czy Warsaw One, który powstanie przy Rondzie ONZ – powiedział Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska.

Firma ma już spore doświadczenie w budowie wysokościowców. Przykładem są tutaj londyńskie ikony, jak: 180-metrowy Gherkin Tower czy 230-metrowy Salesforce Tower.

Generation Park Y, jak i pozostałe dwa budynki kompleksu, będzie certyfikowany w systemie LEED na poziomie Platinum. Projekt biurowca zakłada także certyfikację WELL oraz „Obiekt bez Barier” – co gwarantuje najwyższy stopień dopasowania do potrzeb przebywających w nim ludzi.

Projekt Generation Park to faktycznie zabudowa miejskiego kwartału pomiędzy ulicami: Towarową, Prostą, Wronią i Łucką. Już w trakcie opracowywania i realizacji projektu zostały zorganizowane warsztaty architektoniczne “Nowa Towarowa”. Zaprezentowany w nich pomysł na nowe oblicze ulicy, która z “obwodnicy śródmiejskiej” ma przeistoczyć się w miejski bulwar, bardzo dobrze łączy się z ideą naszego projektu – powiedział Marcin Citko z pracowni JEMS Architekci.

Od początku formułowania założeń projektu Generation Park bardzo dużo uwagi poświęciliśmy kwestiom jakości przestrzeni publicznej: stworzeniu miejskiego skweru, pasażu pieszego, który pozwoli na przechodzenie od strony Ronda Daszyńskiego w kierunku ulicy Grzybowskiej. W ramach “oswajania” projektu z miastem, na wolnym od zabudowy fragmencie działki w cieniu rosnących drzew, udało się zaaranżować zalążek miejskiego placyku, miejsca gdzie można zatrzymać się na chwilę by z kubkiem kawy “odpocząć w biegu”. Mamy nadzieję, że ten nastrój uda nam się przenieść do powstających w tym miejscu budynków – dodał Paweł Majkusiak z pracowni JEMS Architekci.

W biurowcu dostępny będzie innowacyjny budynkowy system operacyjny Connected by Skanska, pozwalający na integrację różnych funkcji w jednej aplikacji mobilnej i na platformie www. Dzięki temu pracownicy najemców będą mogli poruszać się po budynku Generation Park Y bez użycia tradycyjnych kart dostępu, wykorzystując do tego celu telefony komórkowe, a inteligentny system activity based parking optymalnie zarządzi przydzielaniem miejsc parkingowych.

Kompleks Generation Park to największa inwestycja Skanska w Warszawie, która w sumie zaoferuje 84 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

źródło: materiały prasowe