Rusza GLËNA! Projekt, w ramach którego artyści wykonają kaszubską ceramikę

GLËNA to kolekcja ceramiki zaprojektowana i stworzona przez lokalnych artystów, do której realizacji zostaną wykorzystane nowoczesne technologie druku 3D.

Celem projektu jest wsparcie działalności lokalnych artystów i popularyzacji ich twórczości, promocji regionu jednocześnie przyczyniając się do ochrony dóbr kultury. Słowo GLËNA w języku kaszubskim oznacza ceramikę.

Kolekcja ma przybliżyć odbiorcom sztukę kaszubską i regionu oraz jej założenia, które są kluczowe dla historii Gdyni i Pomorza. Każdy z artystów zaprojektuje swoją własną ceramikę inspirowaną motywami kaszubskimi w dowolnej i indywidualnej interpretacji. W finale powstanie spójna choć jednocześnie oryginalna kolekcja ceramiki. W działaniu weźmie udział kilkunastu lokalnych twórców i artystów z różnych dziedzin, będą to m.in.: rzeźbiarze, graficy, ilustratorzy, ceramicy, wzornicy i studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

GLËNA w zamierzeniu ma połączyć tradycyjne metody rzemieślnicze z nowymi technologiami. Na podstawie wydruków 3D powstanie gipsowa forma lejna do odlewu ceramiki, wszystkie prace zostaną wyprodukowane, wypalone, szkliwione. Stworzone tą techniką formy lejne dadzą możliwość wykonania wyrobu ceramicznego o cechach trudnych do osiągnięcia tradycyjną metodą.

GLËNA odbędzie w Pracowniach Prototypowych PROTO TYPY w gdyńskim Parku Naukowo – Technologicznym gdzie znajduje się świetnie wyposażona pracownia ceramiczna, która będzie głównym miejscem realizacji. Część technologiczna działań, czyli modelowanie, druk 3D i warsztaty odbędą się w TUBAZIE – interdyscyplinarnym miejscu funkcjonującym na styku sztuki, rzemiosła, edukacji oraz nowoczesnych technologii. Pomysłodawcami i organizatorami projektu jest Fundacja MOZI.


Zależy nam na edukacji i rozwoju kompetencji artystycznych lokalnych twórców i zaprezentowanie techniki ceramicznej, gdzie tradycyjne rzemiosło spotyka się z nową technologią. Jest to interdyscyplinarny i wyjątkowy projekt, który w innowacyjny sposób łączy tradycję z nowoczesnością – mówią organizatorzy, Monika Gradzik i Ziemowit Liszek z Fundacji MOZI.

W ramach projektu odbędą się:
– warsztaty z modelowania i druku 3D
– modelowanie i druk 3D
– praca przy użyciu tradycyjnych metod ceramicznych
– wykonywanie form lejnych, odlewy
– wypały i szkliwienie
– warsztaty ceramiczne

Wyniki działań warsztatowo – projektowych zostaną zaprezentowane na wystawie w gdyńskim PPNT i TUBAZIE na przełomie maja i czerwca 2021. Autorką identyfikacji jest Agnieszka Jewasińska.

Więcej szczegółów znajdziecie na profilu Mozi.gdynia na Facebooku (TUTAJ) oraz PROTO-TYPY (TUTAJ). Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Miasta Gdynia, przyznanych w drodze otwartego konkursu na realizację zadań publicznych z zakresu kultury w roku 2021.

Czytaj też: Ceramika | Opakowania | Naczynia | Gdynia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, TuBAZA