Konkurs Urban View na 13. edycji Short Waves Festival

Urban View to międzynarodowy, tematyczny konkurs poświęcony filmom, w których na pierwszy plan wysuwają się tematy związane z architekturą, designem, urbanistyką. Konkurs jest częścią Short Waves Festival, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowego, który rozpocznie się w Poznaniu 14 czerwca i będzie trwać tydzień. Magazyn whiteMAD objął wydarzenie patronatem medialnym.

W tegorocznej selekcji konkursowej znalazły się 14 międzynarodowych krótkich metraży. Swobodne obserwacje dokumentalne, animowane marzenia na jawie, buntownicze ekspresje wizualne – wszystkie na swój oryginalny sposób zilustrują ewoluującą dynamikę współczesnego miasta.

Przyszło nam żyć w wyjątkowo oryginalnych czasach. Gdy zmienia się nasza codzienność, w sposób naturalny zmianie ulega także strefa miejska – staje się bardziej opustoszała, osamotniona. Mimo to wciąż żyje i po cichu ewoluuje, przystosowując się do nowej normalności. Pandemiczny świat przesunął ośrodek zainteresowania artystów z zewnątrz do wewnątrz.


Dla autorów filmów w tegorocznej selekcji Urban View punktem obserwacyjnym w wielu przypadkach stało się domowe zacisze lub zamknięta, bezpieczna przestrzeń. Twórcy eksplorują pojęcie krajobrazu miejskiego z perspektywy własnego balkonu, a także stawiają pytanie o istotę przynależności do miejsca. Co sprawia, że czuję się w moim mieście jak w domu? Czym jest ‘’moje miasto’’?


La nueva normalidad (The New Normality) / Manolo Vázquez / Hiszpania / 2020 / 13′

13 marca 2020 w Hiszpanii został ogłoszony stan wyjątkowy z powodu Covid-19. Dni mijają pośród komunikacji na Whatsappie oraz wiadomości, podczas gdy ludzie wychodzą na swoje tarasy, by zaczerpnąć powietrza. Podobnie jak w więzieniu, mieszkańcy liczą dni do momentu, gdy powrócą do upragnionej normalności.


Milano di carta / Gianmarco Donaggio / Włochy / 2020 / 7′

Film stara się zbadać potencjalny stan zawieszenia, w którym znalazło się zachodnie społeczeństwo. Za pomocą złożenia unikalnego urządzenia optycznego, artysta zgłębia mikroskopijny wymiar papieru billboardowego i wyświetla go w pierwotnym środowisku przestrzeni miejskiej.


Enter Through the Balcony / Roman Blazhan / 2020 / Ukraina / 26′

„Enter Through the Balcony” to dokument krótkometrażowy o ukraińskich prowizorycznych balkonach. Film bada fenomen balkonu jako małej formy architektonicznej. Jest to podróż przez dekady. Przygląda się balkonom oraz życiu ich właścicieli w różnych miastach na całej Ukrainie.


Urban Dreamscape / Nicolas Gebbe / Niemcy / 2020 / 5′

Chodząc przez miasto często nie jesteśmy świadomi tego, co mijamy na zewnątrz. Obrazy mieszają się z myślami, czasami zawodzą, są fragmentaryczne. Postrzegamy tylko niektóre części drogi, a gdy je sobie przypominamy, te migawki tworzą swego rodzaju kolaż. Za pomocą techniki fotogrametrii te elementy zostają uchwycone i zaprezentowane w taki sposób, by zobrazować to zjawisko.


Menschen am Samstag (People on Saturday) / Jonas Ulrich / Szwajcaria / 2020 / 10′

Słoneczna niedziela w Zurychu. Biznesmen zdaje się spać na ławce w środku zatłoczonego placu. Gdzie indziej nastolatek pragnie zostać doceniony. Pasażer walczy z biletomatem. Film przedstawia dziesięć żywych obrazów codziennych sytuacji, które zdarzają się w mieście.




Guide Me Home / Stefan Georgiou / Wielka Brytania / 2020 / 15′

David przyjeżdża do Londynu z marzeniami o byciu kimś, jednak gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem, zaczyna rozpływać się w szczelinach miasta, które tak uwielbia.


Bye Little Block! / Éva Darabos / Węgry / 2020 / 8′

Młoda kobieta dowiaduje się, że niedługo będzie musiała wyprowadzić się z bloku, w którym mieszka. Jej łza przekształca się w betonowy monolit, a gdy uderza w ziemię, ukazuje się panorama okolicy.


The Promised / Ahmed Elghoneimy / Egipt / 2020 / 18′

Wewnątrz i wokół historycznych ruin Fustat w Starym Kairze rozwijają się napięcia pomiędzy strażnikami wyznaczonymi przez rząd i mieszkańcami pobliskiej nieformalnej osady al-Izba. Strażnicy odstraszają złodziei i konfiskują ich sprzęt, podczas gdy lokalni mieszkańcy denerwują ich chodząc na skróty przez ruiny, czasami zatrzymując się na papierosa.


lockdown 2 lockdown / Lilian Hess / Niemcy / 2020 / 6′

„lockdown 2 lockdown” w delikatny sposób oddaje dziwaczną atmosferę w kubańskim kurorcie podczas awaryjnego lockdownu. Nakręcony we wrześniu 2017, podczas gdy huragan Irma uderzył w wyspę, film spokojnie obserwuje teren hotelu i jego tymczasowych mieszkańców.




Serial Parallels / Max Hattler / Hong Kong / 2019 / 10′

Eksperymentalna animacja Maxa Hattlera prezentuje Hong Kong z konceptualnej perspektywy filmu celuloidowego, łącząc technikę animacji filmowej z fotografią.


Manifesto / Ane Hjort Guttu / Norwegia / 2020 / 27′

„Manifesto” to fikcyjna historia szkoły artystycznej, która na pierwszy rzut oka funkcjonuje jako instytut sztuk pięknych, który jest częścią dużego uniwersytetu. Jednak potajemnie instytut działa jako autonomiczna szkoła eksperymentalna z własnymi zasadami nauczania, ewaluacji, sprawozdań, planowania, rekrutacji oraz zarządzania.


L’homme silencieux (A Quiet Man) / Nyima Cartier / Francja / 2020 / 14′

Paris-La Défense, dzielnica biznesowa. Pierre patrzy przez okno z 17. piętra biurowca: na dole, kolega z pracy, który został zwolniony tego ranka, siedzi sam na ławce w zimnie od wielu godzin. Dlaczego nie pójdzie do domu? Na szczycie biurowca, Pierre zastanawia się, co robić.


London Knowledge / Max Colson / Wielka Brytania / 2020 / 11′

Londyńscy taksówkarze rozmyślają nad perspektywą samojezdnych samochodów i wspominają czasy, gdy musieli nauczyć się całej sieci ulic na pamięć, by odpowiednio poruszać się po mieście.


Absolute Street / Jan Ijäs / Finlandia / 2020 / 4′

Samuel Beckett stworzył jedną pracę przeznaczoną na ekran kinowy. Film kręcono latem 1964 roku w Nowym Jorku. Beckett potrzebował jednej sceny ulicznej, którą planował umieścić na początku filmu. Chciał, by zdjęcia zostały nakręcone na ulicy, którą opisał jako „ulicę absolutną”.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie shortwaves.pl oraz na oficjalnym profilu na Facebooku TUTAJ.

Czytaj też: Wydarzenia | Kultura | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe Urban View