Rusza program „Złota rączka dla seniora”. Gdańsk dofinansuje naprawy w domach!

Świetna inicjatywa gdańskiego magistratu. Gdańska Spółdzielnia Socjalna (GSS) na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku uruchomiła program „Złota rączka dla seniora”, dzięki któremu starsi mieszkańcy Gdańska mogą zamówić bezpłatne usługi naprawcze, które sfinansuje miasto.

Z usług przysłowiowej „złotej rączki” skorzystać mogą przede wszystkim osoby samotne, niesamodzielne lub schorowane. Bezpłatna usługa dotyczy szeroko pojętych napraw, takich które z założenia można zrealizować w ciągu godziny. Może być to nawet tak prozaiczna sprawa jak zakup i wymiana żarówki. Bilans napraw od początku października: podłączenie telewizora, wymiana korków, wymiana drzwiczek w meblach, uszczelnienie kranu, naprawa zawiasów, wymiana uszczelek i osadzenie muszli klozetowej. 

Praca fachowca jest dla seniora bezpłatna, a koszt zakupu materiałów potrzebnych do naprawy usterki jest pokrywany z budżetu projektu do wysokości 80 zł brutto. Jeśli koszt jest wyższy, różnicę pokrywa senior – wcześniej jednak kwestia wysokości koniecznej inwestycji jest uzgadniana z GSS – by nie narazić beneficjenta na zbyt duży wydatek. Osoby starsze, niesamodzielne z Gdańska, które chcą skorzystać z pomocy „złotej rączki” mogą zgłosić taką potrzebę swojej opiekunce lub pracownikowi socjalnemu MOPR, którzy w razie potrzeby pomogą w uzyskaniu usługi.


Naprawy realizuje dwóch zatrudnionych w naszej spółdzielni panów. Ponieważ uczą się pracy z seniorami, na razie w wizytach towarzyszy im nasz koordynator projektu. Oczywiście, kupnem materiałów potrzebnych do naprawy zajmują się także nasze “złote rączki”. Dzwoni do nas kilka osób dziennie, także żeby powiedzieć, że to fajna inicjatywa. – mówi Katarzyna Littwin, prezes Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej.

Staramy się, by jakość usług świadczonych w mieście na rzecz sędziwych mieszkańców była jak najwyższa i bardzo wszechstronna. Temu służą między innymi wprowadzane innowacje społeczne i projekty pomocowe. Wszystko po to, by potrzebujący gdańszczanie, którzy z różnych przyczyn w jesieni życia nie mogą liczyć na wsparcie bliskich, mieli jak najlepszą opiekę i poczucie bezpieczeństwa. – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

Przedsięwzięcie ma charakter pilotażu i potrwa do końca maja 2020 roku. By poprosić fachowca o pomoc, wystarczy zadzwonić do GSS pod numer tel.: 881 703 096 i zgłosić problem. Zgłoszenia są przyjmowane w dni powszednie, w godzinach od 8.30 do 15.30.

zdjęcia: pixabay.com
źródło: www.gdansk.pl