Firma Vastint właśnie ogłosiła, że otrzymała pozwolenie na remont i zmianę funkcji trzech pierwszych budynków historycznych na terenie Starej Rzeźni, która ma w najbliższych latach przejść kompleksową rewitalizację. Przebudowa Starej Rzeźni sprawi, że opuszczone od dłuższego czasu zabytkowe zabudowania znów zaczną żyć i zyskają nowe funkcje.
Jak donosi Rafał Przybył z Vastint Poland, kompleksową rewitalizację firma rozpocznie od renowacji historycznych budynków zlokalizowanych przy ul. Garbary, tuż przy wejściu głównym na teren Starej Rzeźni. W przeszłości były to budynki administracyjne dyrekcji i działu handlowego (później przedszkole) oraz portiernia. Po zakończeniu prac w obiektach tych znajdą się powierzchnie biurowo-usługowe. W jednym z budynków jest planowane stworzenie biura projektu, gdzie będzie można obejrzeć makietę Starej Rzeźni oraz uzyskać informacje na temat inwestycji. Prace budowlane mają rozpocząć się latem tego roku, zaraz po wyborze generalnego wykonawcy robót.
Historia Starej Rzeźni w Poznaniu sięga przełomu XIX i XX w. Przed powstaniem rzeźni przy ulicy Garbary istniały w Poznaniu rzeźnie cechowe, lecz w związku z rozwojem miasta w końcu XIX wieku zadecydowano o budowie Rzeźni Miejskiej oraz targowiska zwierzęcego, które spełniałyby wymagania i sprostały zapotrzebowaniom rozrastającej się metropolii. Zakład był bardzo nowoczesny jak na ówczesne czasy i posiadał wszelkie udogodnienia i pomieszczenia potrzebne do sprawnego funkcjonowania. Rzeźnia była rozbudowywana w latach 1906-1908. Po II wojnie światowej kompleks szybko odbudowano ze zniszczeń, a kolejne lata przynosiły następne modernizacje.
W latach 90. XX wieku po założeniu spółki „Pozmeat” zakłady przeniesione zostały poza miasto. Od tamtej pory ceglany kompleks był znany głównie z cyklicznego targu staroci i sporadycznych wydarzeń kulturalnych. Wkrótce ta zamknięta i zaniedbana przestrzeń odżyje i będzie mógł z niej korzystać każdy. Vastint Poland wybuduje tu budynki mieszkalne, biurowce z lokalami usługowymi, handlowymi i gastronomicznymi. W sumie cały kompleks będzie liczyć prawie 80 tysięcy m kw. Przebudowa Starej Rzeźni przyniesie miastu nowe, ciekawe i wartościowe tereny.
Plan rewitalizacji pozostałej części kompleksu jest obecnie konsultowany przez miasto w ramach prac nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.
Zainteresował Cię ten temat? Więcej o rewitalizacji zabytkowego kompleksu przeczytasz tutaj: TAK ZMIENI SIĘ STARA RZEŹNIA W POZNANIU. OTO NOWE WIZUALIZACJE!
Czytaj też: Zabytek | Poznań | Metamorfoza | Architektura w Polsce | Osiedle | Biurowiec | whiteMAD na Instagramie
Źródło: domena publiczna, epoznan.pl, Vastint
Temat: Rusza przebudowa Starej Rzeźni! Inwestor otrzymał pozwolenie na prace.
Osiągną prędkość do 200 km/h. Bydgoska Pesa zbuduje pociągi dużych prędkości, które trafią do czeskiego…
Publikujemy tekst, który pochodzi z bloga "World in my eyes" (www.worldinmyeyes.pl). Jego autorką jest fotografka…
Dom Wielkiego Brata, czyli podwarszawska willa znana z produkcji takich jak Top Model, Big Brother,…
Bezcenne ryciny wróciły do Gdańska za sprawą prywatnego darczyńcy. Do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku powróciło 26…
Dom zaprojektowali Małgorzata Łapaj i Kuba Kowalczyk z pracowni kropka studio. Nowoczesny dom ma 330…
Nadmiar betonu znika z Warszawy w ramach akcji rozpłytowania kolejnych fragmentów miasta, w których beton…
Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.
Dowiedz się więcej