Brick Award 2021 Grand Prix Nagroda "Feeling at home". Projekt: INSOMIA Nowy Strzeszyn

Ruszyła VI polska edycja Wienerberger Brick Award 2023

Pierwszego grudnia wystartowała VI polska edycja Wienerberger Brick Award. Niezależne Jury nagrodzi obiekty wykonane z materiałów ceramicznych, a najlepsze realizacje zaprojektowane przez polskich architektów trafią do globalnej edycji Wienerberger Brick Award 2024 i powalczą o nagrody. Wykorzystanie materiałów marki Wienerberger nie jest warunkiem uczestnictwa w konkursie ani kryterium oceny. Architekci mogą zgłaszać swoje prace do 31 stycznia 2023 r.

Brick Award to międzynarodowa nagroda architektoniczna, przyznawana regularnie od ponad 18 lat. Konkurs, za ideą i realizacją którego stoi firma Wienerberger, ma na celu uhonorowanie najbardziej innowacyjnych obiektów o niebanalnej architekturze, wykonanych z materiałów ceramicznych – cegieł i dachówek. Brick Award odbywa się co dwa lata, naprzemiennie w odsłonie krajowej i międzynarodowej.

Cieszymy się, że już po raz szósty zaproszeni do Jury eksperci będą mieli okazję nagrodzić innowacyjność i kreatywność polskich architektów. Każdego roku mamy okazję śledzić poczynania architektów tworzących unikatowe projekty,  odpowiadające na współczesne wyzwania urbanistyczne, społeczne i estetyczne. Konkurs Brick Award pozwala poznać realizacje znakomitych polskich architektów – mówi Monika Sikorska, PR Manager w firmie Wienerberger. – Co istotne, do konkursu mogą zostać zgłoszone wszystkie realizacje z materiałów ceramicznych, zastosowanie produktów Wienerberger nie jest kryterium wymaganym. Chcemy by konkurs doceniał nowe rozwiązania, przełomowe realizacje i unikalne zastosowanie materiałów ceramicznych, ich piękno i ponadczasowość, niezależnie od marki produktów. Warto także dodać, że w Jury konkursu nie zasiada przedstawiciel firmy Wienerberger. To wyróżnia nasz konkurs na tle wielu innych – dodaje Monika Sikorska.

Jury konkursu

Podobnie jak w poprzednich edycjach Brick Award, w niezależnym Jury znajdą się architekci i krytycy. W tegorocznej edycji projekty oceniać będą:

  • Marlena Wolnik– architektka, założycielka biura architektonicznego MW Architekci,
  • Szymon Januszewski– architekt, pracownia architektoniczna Insomia, laureat nagrody Grand Prix Brick Award 2021
  • Krzysztof Mycielski – architekt, krytyk architektury, współzałożyciel i wspólnik pracowni Grupa 5 Architekci,
  • Zbigniew Maćków– architekt IARP, członek SARP, MKUA, GKUA. Prowadzi pracownię Maćków Pracownia Projektowa.
  • Grzegorz Piątek– architekt, krytyk i historyk architektury,

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu będzie czuwał arch. Rafał Mroczkowski, Sekretarz Konkursu.


Kategorie konkursowe

Zgłoszone do Konkursu prace oceniane będą w pięciu kategoriach. Spośród zwycięzców kategorii Jury wybierze laureata nagrody głównej – Grand Prix. Wspólnym mianownikiem wszystkich kategorii konkursowych jest dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje:

  • Feeling at home: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej; małe założenia architektury mieszkalnej zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców;
  • Living together: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe;
  • Working together: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe.
  • Sharing public spaces: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne;
  • Building outside the box: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.

Warunki udziału w konkursie

Do Konkursu mogą zostać zgłoszone projekty zrealizowane zarówno w Polsce jak i poza jej granicami przez polskiego architekta. po 1 stycznia 2020 r. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody pieniężne w łącznej wysokości 60 tys. zł. Zwycięzca jednej z kategorii oraz zdobywca Grand Prix otrzyma 20 tys. zł., zwycięzcy pozostałych czterech kategorii otrzymają po 10 tys. zł. Dodatkowo nagrodzone projekty będą automatycznie zgłoszone do międzynarodowej edycji konkursu Wienerberger Brick Award 2024.

Prace konkursowe można zgłaszać do 31 stycznia 2023 r. poprzez formularz na oficjalnej stronie konkursu: www.brickaward.pl. Ogłoszenie wyników odbędzie się 30 marca 2023 r.

Patronat Honorowy: Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

Patroni Medialni: Architektura Murator, Grupa Sztuka Architektury, Magazyn whiteMAD, Newsweek.

Czytaj też: Cegła | Wydarzenia | Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą Wienerberger.