Rynek Łazarski najlepiej zagospodarowaną przestrzenią publiczną w Polsce

Rynek Łazarski w Poznaniu jest jednym z laureatów konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022 r. Przebudowane targowisko w Poznaniu zwyciężyło w kategorii “Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”.

Konkurs organizowany jest od 2007 roku. Jego celem jest promocja najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych w Polsce.

Nagrodę przyznano za przestrzeń wykreowaną z wielką kulturą i szacunkiem dla przyszłych użytkowników. Połączono tradycyjne targowe przeznaczenie z funkcjami społecznymi i kulturalnymi. To miejsce ukazujące współczesną rolę rynku: z jednej strony pozwalającą na utrzymanie historycznego, targowego przeznaczenia i inicjowanie różnych publicznych wydarzeń, z drugiej pozwalające na indywidualne spotkania w otoczeniu urządzonej niskiej i wysokiej zieleni – czytamy w uzasadnieniu do nagrody.

Jury konkursu zwróciło uwagę, że projekt przebudowy rynku wynika z inspiracji flamandzkimi doświadczeniami. Dwuetapowy konkurs urbanistyczno-architektoniczny został przeprowadzony przez poznańskich urzędników na przełomie 2016 i 2017 roku. Autorami projektu nowego rynku Łazarskiego jest Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat w Poznaniu. Inwestycja sfinansowana została z budżetu Miasta Poznania, prowadzona była przez Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Nowy rynek stał się miejscem wspólnym dla wszystkich – z podstawową funkcją handlową, ale też strefą do odpoczynku oraz organizacji różnego rodzaju wydarzeń społecznych i kulturalnych. Powstało zatem targowisko, przestrzeń na festyny, szerokie amfiteatralne schody, które m.in. mogą pełnić funkcję widowni do przedstawień, a także fontanna i urządzenia dla dzieci oraz szeroki deptak wprowadzający na rynek od strony ul. Głogowskiej.


Targowisko jako centralna część placu zostało zadaszone. Pod zadaszeniem znalazło się ok. 90 straganów o powierzchni 750 mkw oraz 9 lokali handlowych. W pobliżu znalazły się 2 przeszklone pawilony przykryte zielonym dachem. Zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca parkingowe ułatwią zmotoryzowanym klientom dokonywanie zakupów, a mieszkańcom wygodne parkowanie pojazdów. Ważnym elementem projektu – uzgodnionym podczas konsultacji z mieszkańcami – jest zachowana liczba miejsc parkingowych w stosunku do stanu sprzed przebudowy. Na rynku Łazarskim, podobnie jak przed remontem, poznaniacy i poznanianki mogą kupić artykuły spożywcze – w tym warzywa i owoce, kwiaty oraz ubrania.

Projekt modernizacji rynku Łazarskiego nie był tylko przebudową targowiska, a doprowadził do stworzenia nowej wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej w mieście. Zachowując targowisko i podwyższając jego jakość, stworzono także miejsce dla mieszkańców, służące spotkaniom, odpoczynkowi i gastronomii – czytamy w informacji na stronie miasta Poznań.

Wspomniane zadaszenie wzbudza jednak kontrowersje. Przez mieszkańców bywa nazywane pieczarką, meduzą lub statkiem kosmicznym. Wcześniej stragany posiadały samodzielne zadaszenia, których estetyka pozostawiała wiele do życzenia. Zdjęcie rynku przed remontem publikujemy poniżej.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Poznań | Meble miejskie | Urbanistyka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie