Rynek Łazarski w Poznaniu: nasadzono nowe drzewa i krzewy!

Rynek Łazarski w Poznaniu od kilku miesięcy przechodzi gigantyczną metamorfozę. Stare, zaniedbane targowisko zmieni się w nowoczesną przestrzeń, która nie tylko będzie bardziej funkcjonalna, ale także poprawi się jej estetyka. Co więcej, na rynku pojawi się sporo nowych roślin, których wcześniej tam nie było!

Rynek Łazarski w Poznaniu opisywaliśmy już kilkukrotnie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tej przebudowie kliknij TUTAJ: https://www.whitemad.pl/rynek-lazarski-poznaniu-zmieni-sie-calkowicie-prace-ruszaja-juz-jesienia/ 


Dziś opiszemy nowe nasadzenia, które właśnie pojawiły się na nowo powstającym targowisku. Łącznie w ramach inwestycji posadzonych zostanie 51 roślin, jednak by zapewnić im jak najlepsze warunki do przyjęcia i wzrostu, proces  podzielono na dwa etapy – zgodnie ze sztuką ogrodniczą.  

Pierwsze, wiosenne nasadzenia prowadzone są na tzw. małej płycie i na skwerze im. Kazimierza Nowaka. W tym etapie prac posadzonych zostanie 21 drzew, wśrуd ktуrych są: klony polne, klony pospolite oraz sofory japońskie. Przestrzenie pomiędzy nimi zostaną uzupełnione nasadzeniami zieleni niskiej, w tym kwitnącymi bylinami.

“Rynek Łazarski będzie czymś więcej, niż tylko targowiskiem. Na Łazarzu powstanie przyjazna, wielofunkcyjna przestrzeń, której mieszkańcy i mieszkanki tej okolicy naprawdę potrzebują. Dzisiejsze nasadzenia to dopiero pierwszy etap – docelowo ma tam rosnąć 51 drzew, w ktуrych cieniu wszyscy poznaniacy będą mogli odpocząć i przyjemnie spędzić czas.” – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

W drugim etapie posadzonych zostanie kolejnych 30 drzew bezpośrednio wokуł targowiska i pod okalającymi rynek kamienicami. Te nasadzenia celowo zaplanowano na jesień, gdyż aktualnie w tym obszarze toczą się wciąż prace związane z montażem membrany zadaszenia, a także prace ziemne i instalacyjno-sanitarne. Takie działanie pozwoli wykluczyć ryzyko uszkodzenia młodych roślin podczas robуt budowlanych.

“Wiosną planujemy nasadzenia z bylin, traw i krzewуw takich jak np. lilak Meyera, irga, berberys czy krzewuszka. Nasadzenia nowych drzew to nie jedyne działania związane z ochroną zieleni w rejonie rynku. Już w połowie lutego 2020 z pobliskiego skweru im. K. Nowaka przesadziliśmy 12 zdrowych klonów i śliw. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu zostały przewiezione do parku Kasprowicza. W podobny sposób zadbaliśmy o około 1200 krzewуw (berberysуw, rуż, dereni, tawuł, jałowców, sosen gуrskich i ogników). Większość z nich – około tysiąca roślin – również trafiła do parku Kasprowicza, na skwery w sąsiedztwie hali Arena. Około 500 krzewów ozdobiło teren wokół poznańskich przedszkoli.” – mówi Małgorzata Kubica, rzecznik prasowy budowlanej spуłki Skanska.

Czytaj też: Ekologia | Poznań | whiteMAD na Instagramie  | Zieleń | Miasto



źródło: poznan.pl