Właśnie zakończył się jeden z pierwszych tegorocznych remontów zabytkowych warszawskich obiektów, przeprowadzonych z udziałem miejskich dotacji. Jednym z takich przedsięwzięć był remont dachu kamieniczki pod adresem Rynek Nowego Miasta 17. Budynek zyskał odświeżone pokrycie dachowe, gdzie podczas prac zdecydowano się na selekcję nadających się do ponownego użycia dachówek, a te zniszczone zastąpiono materiałem rozbiórkowym z innych warszawskich obiektów.
Przedwojenny Rynek Nowego Miasta wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Zamiast jednolitych stylistycznie pierzei, rynek charakteryzował się różnorodną architekturą. Były tu zarówno parterowe lub jednopiętrowe budyneczki o prostych formach, jak i imponujące, sześciokondygnacyjne kamienice z secesyjnym lub eklektycznym wystrojem. Budynek przy numerze 17 jest efektem powojennej odbudowy Nowego Miasta, prowadzonej w latach 1953-56. Jego architektura nawiązuje do XVIII-wiecznych klasycystycznych kamieniczek, chociaż przed 1939 rokiem w tym miejscu stały niskie, mało reprezentacyjne budynki.
Rynek Nowego Miasta po odbudowie. Źródło: „Warszawa – o zniszczeniu i odbudowie miasta”, Alfred Ciborowski – Interpress Warszawa 1969
Podczas odbudowy elewację budynku ozdobiła dekoracjami malarskimi wybitna warszawska artystka i pedagożka, Hanna Żuławska. Artystka ta jest również autorką dekoracji kilkunastu kamienic na Głównym Mieście w Gdańsku oraz na Starym i Nowym Mieście w Warszawie. Oprócz malarstwa monumentalnego, Żuławska zajmowała się także ceramiką, a jej mozaiki można podziwiać w podcieniach domów przy placu Konstytucji oraz na Torwarze.
Płonący Rynek Nowego Miasta w 1944 roku i to samo miejsce obecnie. Źródło: Muzeum Warszawy i whiteMAD/Mateusz Markowski
Rynek w 1959 i 2022 roku. Fot. NAC i whiteMAD/Mateusz Markowski
Tegoroczny remont kontynuuje prace wspólnoty mieszkaniowej, która jest właścicielem całej pierzei. Podobnie jak w kamienicy pod numerem 27, remont przeprowadzono przy użyciu dachówek z odzysku, model Pola. Po ostrożnym rozebraniu starego pokrycia, dachówki poddano selekcji – te nadające się do ponownego użycia wróciły na dach, a zniszczone zastąpiono materiałem rozbiórkowym z innych warszawskich obiektów.
Takie podejście jest nie tylko bardziej ekonomiczne, ale również daje naturalny efekt, idealnie wpisując się w historyczny kontekst. Wyremontowany dach doskonale współgra z otoczeniem, nie wyróżniając się na tle innych kamienic. Warto zaznaczyć, że dachówki rozbiórkowe były użyte już podczas budowy kamienicy, co potwierdzają kolorowe archiwalne zdjęcia, ukazujące zróżnicowanie kolorystyczne połaci dachu.
Rynek Nowego Miasta 17 przed i po remoncie dachu. Fot. BSKZ
W trakcie remontu wymieniono również obróbki blacharskie. Zamiast starej, zniszczonej blachy, zastosowano blachę miedzianą – tradycyjny, trwały i estetyczny materiał, idealnie pasujący do zabytkowej kamienicy. Remont dachu kamienicy przy Rynku Nowego Miasta 17 został wsparty miejską dotacją w wysokości 136 274 zł, co pokryło około 60% kosztów prac. Dzięki temu możliwe było przeprowadzenie prac w sposób zgodny z historycznym charakterem budynku, przy jednoczesnym zachowaniu jego estetycznej i funkcjonalnej wartości. W planach jest także remont elewacji.
Źródło: UM Warszawa
Czytaj też: Renowacja | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce