rynek w kaliszu

Rynek w Kaliszu będzie przebudowany. Znamy zwycięski projekt

Jak będzie wyglądać rynek w Kaliszu? Poznaliśmy wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania Głównego Rynku, Nowego Rynku i ulicy Kanonickiej. Zwyciężył projekt przygotowany przez architektów z wrocławskiej pracowni Roman Rutkowski Architekci.

Konkurs zorganizowany został przez poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. W sumie nadesłano 80 koncepcji architektonicznych. Do ostatniego etapu jury dopuściło 16 projektów, z których pierwsze miejsce zdobyła propozycja pracowni Roman Rutkowski Architekci.

Projekt koncepcyjny zakłada podkreślenie walorów historycznych i osiowości założenia historycznego centrum Kalisza. Architekci chcą, by przebywając w przestrzeni Rynku to właśnie budynek ratusza odgrywał najważniejszą rolę.

Nasza propozycja jest skromna jak to tylko możliwe: to „stare” jest ważniejsze, „nowe” ma pomóc w funkcjonowaniu starego i jednocześnie pozostać w jego cieniu – czytamy w opisie architektów.

Posadzka Rynku jest w całości wykonana z kostek i płyt z szarego granitu. Ważną częścią posadzki jest istniejąca studnia i jej bezpośrednie otoczenie. W projekcie zdecydowano się pozostawić studnię na obecnym poziomie, co ma ułatwiać zrozumienie historii całego Rynku. Projektanci proponują, aby wokół studni powstały opadające, coraz mniejsze kręgi z szarych bloków granitowych, co ma podkreślać lokalizację studni i pełnić praktyczną funkcję – na stopniach będzie można usiąść, by podziwiać budynek Ratusza. Organizować tutaj będzie też można kameralne koncerty i spektakle. Studnia ma być oświetlona od wnętrza i przykryta przezroczystym szkłem.

Niestety projekt przewiduje wycięcie rosnących w sąsiedztwie Ratusza drzew. Architekci planują posadzenie nowych w równych odstępach. W ten sposób chcą zaznaczyć geometrię przestrzeni rynkowej i nawiązać do wielkopolskiej tradycji sadzenia w rynkach niskich drzew z kulistymi koronami.

Całość wieńczą nowe meble, które zaprojektowano zmyślą o Kaliszu: lampy, ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, tablice informacyjne i kraty pod drzewa. Mają prostą i lekką formę, dzięki czemu będą stanowić tło dla historycznych zabudowań.

Wrocławscy architekci mają też pomysł na uporządkowanie ogródków gastronomicznych. Ich projekt przewiduje wyznaczenie po obwodzie Rynku strefy dla ogródków. Zasugerowali jakiej wielkości powinny być ogródki gastronomiczne i z jakich materiałów mają być budowane.

Projektanci zaproponowali też przebudowę ulicy Kanonickiej. Głównym założeniem tej części projektu jest wizualne dostosowanie wyglądu ulicy do Rynku. Architekci chcą, aby historyczne centrum traktować całościowo i to wygląd Rynku powinien wskazywać kierunek zmian w infrastrukturze przylegających ulic. Wśród wskazówek architektów znalazła się koncepcja wyposażenia ulic Starówki w jak największą liczbę drzew.

rynek w kaliszu


Z kolei projekt przebudowy Nowego Rynku w Kaliszu zakłada stworzenie tam miejsca do organizowania publicznych wydarzeń. Wśród potencjalnych rozwiązań zagospodarowania placu jest częściowe zadaszenie Nowego Rynku, dzięki czemu mogłoby tam działać całoroczne targowisko.

W uzasadnieniu członków SARP czytamy, że nagrodę przyznano za: czytelną, spójną, bardzo oszczędną w środkach wyrazu a jednocześnie niezwykle elegancką i kompleksową ideę odpowiadającą na potrzeby miasta i jego mieszkańców. Trafność decyzji przestrzennych idzie w parze z odpowiednim doborem zaproponowanych rozwiązań materiałowych (np. powierzchnia asfaltowa na Nowym Rynku) nie epatując nadmiernie rozbudowanym detalem nawierzchni czy mebli miejskich co pozwala zachować  właściwą równowagę między podłogą a ścianami urbanistycznymi kształtującymi historyczne miasto.

Czytaj więcej: Zabytki | Meble miejskie | Przebudowa miasta

źródło: UM Kalisz