Rynek w Skierniewicach będzie odbetonowany! Posadzą tu 36 dużych drzew

Urzędnicy pokazali koncepcyjny projekt, który zakłada zdjęcie części nawierzchni i posadzenie zieleni. Jak zmieni się rynek w Skierniewicach? Popatrzcie.

O skierniewickim rynku zrobiło się głośno już kilka lat temu. Przeprowadzony w 2005 roku remont sprawił, że z powierzchni rynku zniknęła zieleń. Zastąpiono ją kilkoma donicami z małymi drzewkami. Zabudowana nawierzchnia dawała się we znaki zwłaszcza latem, kiedy bardzo wysoka temperatura uniemożliwiała komfortowe przebywanie. Miasto wreszcie chce naprawić błąd i po konsultacjach z konserwatorem zabytków przedstawiło koncepcyjny projekt zmian.

Nie jest to rewolucja, ale krok w dobrą stronę. Koncepcyjny projekt przygotował mgr inż. Leszek Majka. Według jego propozycji zmiany nastąpią w skrajnych częściach rynku. Projekt zakłada zerwanie części nawierzchni i posadzenie drzew bezpośrednio do gruntu. Pomiędzy drzewami będzie rosnąć trawa.

Wypracowaliśmy koncepcję zakładającą posadzenie 36 dużych drzew i stworzenia zielonych stref po bokach rynku. Finalny projekt ma nie tylko odpowiadać na potrzebę zazielenia placu, ale także spełniać wymogi dotyczące historycznego charakteru tego terenu. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie umiejscowienie nowych drzew, tak, aby rynek nadal mógł być miejscem organizacji największych plenerowych imprez w mieście – wyjaśnia prezydent Krzysztof Jażdżyk.


Rozsądne planowanie i organizacja zieleni w centrach miast to ogromne wyzwanie, z którym mierzymy się na co dzień także w Skierniewicach. Zapewniam jednak, że nie ustajemy w wysiłkach i już niebawem nowe nasadzenia pojawią się w kolejnych częściach naszego miasta. Chcemy zazielenić m.in. uliczki bezpośrednio przylegające do rynku jak ul. Senatorska czy tzw. Mały Rynek, aby kompleksowo odmienić oblicze centrum miasta – dodaje prezydent Krzysztof Jażdżyk.

Skwery zieleni będą miały trzy metry szerokości. Na skwerach znajdzie się miejsce dla krzewów. Dodatkowo na powierzchni rynku pojawią się nowe ławki i kwietniki. Prace ruszą jeszcze w tym roku.

Czytaj też: Meble miejskie | Ekologia | Park  | whiteMAD na Instagramie

fot. Piotr Kożurno, źródło: wikimedia.org, licencja CC 3.0

źródło: UM SKierniewice