Materiał promocyjny Urzędu Miejskiego Zakliczyn

Rynek w Zakliczynie tonie w betonie. Premier Morawiecki gratuluje efektu

Inwestycja pochłonęła ponad 12 milionów złotych. Rynek w Zakliczynie został wyremontowany. Podczas prac usunięto starą zieleń i wycięto część drzew. Latem miejsce może się zmienić w nieprzyjemną wyspę ciepła.

Zakliczyn to małe miasto w powiecie tarnowskim w Małopolsce. Mieszka tu nieco ponad 1500 mieszkańców. Na terenie miejscowośći znajduje się wiele zabytkowych budynków. To głównie drewniane, parterowe domy o specyficznej konstrukcji przysłupowej, ale nie tylko! Wśród zabytków jest kościół parafialny z 1768 roku, cmentarze wojenne i ratusz. Historyczny jest też układ urbanistyczny, który trafił do rejestru zabytków.

W miasteczku jest charakterystyczny rynek, który przecina droga powiatowa. Organizowane są tutaj miejskie uroczystości i wydarzenia kulturalne, ale rynek służy mieszkańcom głównie do handlu. Właśnie ta idea przyświecała włodarzom, którzy chcieli zachować handlowy charakter tej przestrzeni.

Remont ruszył w maju 2016 roku i trwał sześć lat. Oficjalne otwarcie przebudowanego rynku nastąpiło w 21 maja 2022 roku. Dla Zakliczyna było to spore wydarzenie. W uroczystości otwarcia przebudowanego rynku uczestniczył Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, a premier Mateusz Morawiecki przesłał list z gratulacjami.

Cieszymy się, że wszystko tak pięknie wygląda, a jednocześnie, że udało się zachować sięgającą czasów średniowiecza handlową tradycję Rynku. Wymieniona została uszkodzona nawierzchnia z kamieni tak zwanych „kocich łbów” i asfaltu. Znacznie zwiększyła się ilość drzew i krzewów, których teraz jest blisko siedemdziesiąt. Nie byłoby jednak tego sukcesu, gdyby nie pomoc i wsparcie udzielone nam przez polski rząd i samorząd województwa małopolskiego obecnej kadencji – mówił Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

wizualizacja

Szanowni Państwo, dziękuję wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie tej inwestycji Gratuluję Państwu profesjonalizmu i Kreatywności w podejmowaniu niełatwych zadań. Życzę, by odnowiony rynek miejski stał się wizytówką miasta i był miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszańców oraz turystów. Wszystkim Państwu zebranym na dzisiejszej uroczystości przekazuję serdeczne pozdrowienia – czytamy w liście Mateusza Morawieckiego skierowanego do mieszkańców.

Jeszcze 22 lipca 2021 roku podczas wizyty w Grajewie, premier informował, że sprzeciwia się zjawisku betonozy w polskich miastach:

Niestety nasza opinia o przeprowadzonych pracach nie jest tak radosna. Plac został szczelnie zabudowany kostką. Na wizualizacji można zobaczyć kilkadziesiąt drzew otaczających rynek, niestety w rzeczywistości posadzono maleńkie rośliny, które będzie można określić mianem dużych drzew dopiero za wiele lat. Podczas przebudowy zlikwidowano zielony skwer z drzewami i krzewami. Wcześniej wprawdzie nie należał do najpiękniejszych, ale skwer oferował odpoczynek na ławce w zielonym otoczeniu. Teraz w jego miejscu pojawiła się betonowa kostka.

Podczas prac wyremontowano też budynek ratusza oraz zbudowano nową konstrukcję pełniącą funkcję dworca autobusowego. Na rynku ustawiono też pomnik składający się z trzech krzyży. Położone kilkaset kilometrów od stolicy miasto postanowiło uczcić pamięć Powstańców Warszawskich z 1944 roku.

Publikowane wyżej zdjęcia pochodzą z oficjalnego filmu powstałego, aby promować inwestycję. Film na YouTube zamieścił Urząd Miejski Zakliczyn:

Niżej zamieściliśmy fotografie wykonane w trakcie przebudowy w sierpniu 2021 roku:

20210822-_DSC3081
20210822-_DSC3067
20210822-_DSC3066

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły