Rzeźba “The Way” dr Magdaleny Szadkowskiej trafiła do Chin. Ozdabia tam park

Rzeźba autorstwa dr Magdaleny Szadkowskiej trafiła do Ekoparku Tianfu Greenway w Chengdu w Chinach. Ogromna konstrukcja powstała w ramach drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Miast Siostrzanych Chengdu.

Dr Magdalena Szadkowska prowadzi Pracownię Rzeźby Działań w Przestrzeni Intermedialnej w Instytucie Rzeźby łódzkiej ASP. Jej rzeźba “The Way” umieszczona została w miejskim Ekoparku Tianfu Greenway w Chengdu w Chinach. Rzeźba ma formę tunelu, to swego rodzaju droga przemiany w stosunku do czasu i przestrzeni zarówno w wymiarze uniwersalnym, jak i indywidualnym.

Rzeźba wykonana została z kortenu i stali. Jej średnica to 4,5 m i waży 42 tony. Wewnątrz dostrzec można 27 warstw, które są obrysem terytorialnych kształtów mapy Łodzi, Chengdu oraz prowincji Sychuan i stanowią symboliczne połączenie kultur w uniwersalnym przekazie. Wewnątrz tunelu forma jest złożona, dynamiczna, pełna ruchu i ciągle się zmienia. Padające światło oraz lustrzane odbicie sprawia, że to, jak widzimy wnętrze jest zależne od kąta patrzenia.


Taka forma rzeźby zaprasza odbiorcę do odnalezienia interpretacji swojej osobistej drogi. W wymiarze indywidualnym stanowi symbol przemiany wewnętrznej na przestrzeni czasu, w osobistej drodze twórczej autorki. Bryła zewnętrzna zamknięta jest w kole – symbolu nieskończoności. Zewnętrzny obrys rzeźby dr Magdaleny Szadkowskiej złożony jest z warstw wypolerowanej stali i dematerializuje bryłę oraz otwiera ją na przestrzeń w wymiarze dosłownym jako lustro otaczającej ją natury oraz w wymiarze symbolicznym – uniwersalnym.

Czytaj też: Ciekawostki | Rzeźba | Łódź | Sztuka | Chiny | whiteMAD na Instagramie

źródło: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi