Rzeźba dla Pałacu Buckingham

Rzeźba przed Pałacem Buckingham. Składa się z 350 doniczek z drzewami!

Rzeźba przed Pałacem Buckingham nosi nazwę “Tree of trees” oraz znajdzie się na głównym placu przed budynkiem. Brytyjski projektant Thomas Heatherwick stworzył 21-metrową rzeźbę w ramach obchodów Platynowego Jubileuszu Królowej. 

Pałac Buckingham jest największą na świecie siedzibą królewską. Został zbudowany w 1703 roku jako miejska rezydencja Johna Sheffielda, ówczesnego księcia Buckingham. Od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby monarszej w kraju. Jest także miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw. Dla Brytyjczyków pałac stanowi symbol Wielkiej Brytanii. Przed nim składano kwiaty po śmierci księżnej Diany.

Rzeźba, która ma stanąć przed londyńską rezydencją królowej, będzie zawierać 350 rodzajów drzew występujących w Wielkiej Brytanii. Wsparte będą na konstrukcji o formie przypominającej drzewo. Zostanie odsłonięta w ramach oficjalnych obchodów Platynowego Jubileuszu Królowej w dniach 2-5 czerwca, kiedy mija 70 lat jej panowania.

Gigantyczne drzewo o wysokości 21 metrów będzie wznosić się ponad balustrady i bramy przed pałacem. Jego centralna konstrukcja będzie wykonana z drewna i stali, z której rozchodzić się będzie szereg drewnianych gałęzi podtrzymujących 350 aluminiowych donic z drzewami.

Konstrukcja, stworzona z 350 rodzimych drzew brytyjskich i stali z recyklingu, powstaje w warsztatach i szkółkach w całym kraju jako część niesamowitej kampanii społecznej, która dosłownie zmienia krajobraz naszego kraju” – mówi Heatherwick.

Rzeźba przed Pałacem Buckingham ma na celu zwrócenie uwagi na program inicjatyw sadzenia drzew zwany Zielonym Baldachimem Królowej. W ramach programu od października 2021 roku do marca 2022 roku zasadzono ponad milion drzew. Rzeźba z drzew po zakończeniu obchodów weekendu jubileuszowego, zostanie zdemontowana, a drzewa będą przechowywane aż do październikowego sezonu sadzenia drzew.

O pracowni:
Heatherwick Studio — pracownia architektoniczna założona przez Thomasa Heatherwicka z siedzibą w Londynie. Studio to już wcześniej stworzyło serię budynków, w których zastosowano zieleń, ostatnio na przykład w ramach projektu 1 000 drzew w Szanghaju. Wcześniej w Londynie Heatherwick zaproponował stworzenie porośniętego drzewami mostu na Tamizie, który nazwano Garden Bridge.

Czytaj też: Wielka Brytania | Ekologia | Rzeźba | Rośliny | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://www.heatherwick.com
Zdjęcia: https://www.heatherwick.com