Rzeźby miejskie Oskara Zięty na wystawie w Dubaju

Do 20 września można zwiedzać wystawę Tales Under the Gate w Dubaju, którą zdobią rzeźby miejskie Oskara Zięty. Dzieła ustawiono przed budynkiem GATE w DIFC Sculpture Park.

Wystawę otwarto w DIFC Sculpture Park podczas 14. edycji targów Art Dubai. Oskar Zięta zaprezentował tam instalację Urban Crystals. To hipersześcienna koncepcja portalu przyszłości. Te przypominające kryształy obeliski snują narracje o miejskim krajobrazie, naturze i człowieku – wszystkie oprawione w abstrakcję odbić. Miejskie kryształy odzwierciedlają istniejącą rzeczywistość, jednocześnie zakrzywiając ją w swoich wielowymiarowych ramach. Są niczym wielkie kalejdoskopy miasta. Każdy promień światła padający w okolicy rzeźby lub samo patrzenie na nią, stanowi ciągły niepowtarzalny i nieskończony akt szlifowania kryształu.

Miejsce a znaczenia

Rzeźby Urban Crystals interpretują okolicę, podsycają głębię tego, co je otacza. W Dubaju poprzez bliskość budynku DIFC Gate zderzają i podkreślają architektoniczną i historyczną potęgę łuków triumfalnych. Ponadto niedalekie sąsiedztwo Muzeum Przyszłości (Museum of the Future) podkreśla futurystyczny podejście Oskara Zięty do kreowanych procesów i formowania metalu.

Trójwymiarowe dzieła sztuki wydają się prawdziwie przynależeć do świata ludzi. Od czasów starożytnych rzeźby wyrażały fenomenalny potencjał badania estetyki i stabilizacji formy. Publiczne rzeźby Oskara Zięty, podobnie jak jego niewielkie obiekty, istnieją po to, by skupić naszą uwagę na procesie i materiale – jego niezwykłych właściwościach i metodzie, jaką został zdeformowany – czytamy w komunikacie o wystawie.


Obiekty przyszłości

Jako rzeźbiarz 4.0, Oskar Zięta wykorzystuje autorską technologię FiDU do deformacji płaskich blach w trójwymiarowe formy, takie jak Urban Crystals. Rzeźba jest manifestem monomateriałowych obiektów stalowych, które uzyskują swój kształt dzięki wtłaczaniu powietrza pod wysokim ciśnieniem. Unikalne, autorskie FiDU obejmuje wysoce zaawansowaną robotykę i modelowanie 3D. Szerokie możliwości technologiczne są punktem odniesienia w projektowaniu luksusowych obiektów definiujących publiczne i prywatne przestrzenie.

źródło: Oskar Zięta (www.zieta.pl)

Czytaj też: Rzeźba | Sztuka | Kultura | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie