DESIGN

Rzeźby miejskie Oskara Zięty na wystawie w Dubaju

Do 20 września można zwiedzać wystawę Tales Under the Gate w Dubaju, którą zdobią rzeźby miejskie Oskara Zięty. Dzieła ustawiono przed budynkiem GATE w DIFC Sculpture Park.

Wystawę otwarto w DIFC Sculpture Park podczas 14. edycji targów Art Dubai. Oskar Zięta zaprezentował tam instalację Urban Crystals. To hipersześcienna koncepcja portalu przyszłości. Te przypominające kryształy obeliski snują narracje o miejskim krajobrazie, naturze i człowieku – wszystkie oprawione w abstrakcję odbić. Miejskie kryształy odzwierciedlają istniejącą rzeczywistość, jednocześnie zakrzywiając ją w swoich wielowymiarowych ramach. Są niczym wielkie kalejdoskopy miasta. Każdy promień światła padający w okolicy rzeźby lub samo patrzenie na nią, stanowi ciągły niepowtarzalny i nieskończony akt szlifowania kryształu.

Miejsce a znaczenia

Rzeźby Urban Crystals interpretują okolicę, podsycają głębię tego, co je otacza. W Dubaju poprzez bliskość budynku DIFC Gate zderzają i podkreślają architektoniczną i historyczną potęgę łuków triumfalnych. Ponadto niedalekie sąsiedztwo Muzeum Przyszłości (Museum of the Future) podkreśla futurystyczny podejście Oskara Zięty do kreowanych procesów i formowania metalu.

Trójwymiarowe dzieła sztuki wydają się prawdziwie przynależeć do świata ludzi. Od czasów starożytnych rzeźby wyrażały fenomenalny potencjał badania estetyki i stabilizacji formy. Publiczne rzeźby Oskara Zięty, podobnie jak jego niewielkie obiekty, istnieją po to, by skupić naszą uwagę na procesie i materiale – jego niezwykłych właściwościach i metodzie, jaką został zdeformowany – czytamy w komunikacie o wystawie.

Obiekty przyszłości

Jako rzeźbiarz 4.0, Oskar Zięta wykorzystuje autorską technologię FiDU do deformacji płaskich blach w trójwymiarowe formy, takie jak Urban Crystals. Rzeźba jest manifestem monomateriałowych obiektów stalowych, które uzyskują swój kształt dzięki wtłaczaniu powietrza pod wysokim ciśnieniem. Unikalne, autorskie FiDU obejmuje wysoce zaawansowaną robotykę i modelowanie 3D. Szerokie możliwości technologiczne są punktem odniesienia w projektowaniu luksusowych obiektów definiujących publiczne i prywatne przestrzenie.

źródło: Oskar Zięta (www.zieta.pl)

Czytaj też: Rzeźba | Sztuka | Kultura | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

fot. Maciej Lulko, Ostatnie zdjęcie rzeźby wykonano jeszcze w Polsce

Recent Posts

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Blask odzyskają m.in. secesyjne kamienice

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Dzięki dotacjom w wysokości 1,3 mln zł dawny blask odzyska…

24 kwietnia 2024

Jak wybrać idealny domek narzędziowy dla ogrodników i majsterkowiczów

Czy Twój ogród potrzebuje porządku i stylu? Planujesz zakup domku narzędziowego, ale nie wiesz, jak…

24 kwietnia 2024

Skarpa była jednym z najpopularniejszych powojennych kin w Warszawie. Obiekt wyburzono w 2008 roku

Kino Skarpa było jednym z najpopularniejszych tego typu obiektów wzniesionych w powojennej stolicy. Działało w…

24 kwietnia 2024

Przebudowany Kopiec Czerniakowski laureatem Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy

Za nami gala finałowa 10. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Jury za najlepszą architektoniczną realizację…

24 kwietnia 2024

KAF. Niesamowita kolekcja sztuki udostępniona przy wrocławskim Rynku.

KAF, czyli Krupa Art Foundation to fundacja założona przez Sylwię i Piotra Krupów, którzy od…

24 kwietnia 2024

Rewitalizacja w centrum miasta – w poszukiwaniu idealnej przestrzeni do życia

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny…

24 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej