Rzeźby studentów na Placu Cyryla Ratajskiego w Poznaniu.

Rzeźby studentów na Placu Cyryla Ratajskiego znów cieszą poznaniaków. Projekt realizowany przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu wraz z Miastem Poznań i Radą Osiedla Stare Miasto umożliwia młodym artystom zaprezentowanie swoich prac w przestrzeni miejskiej i nawiązanie dialogu z szerokim gronem odbiorców.

Pierwsze rzeźby stanęły na placu Cyryla Ratajskiego jesienią zeszłego roku, zmieniając go w otwartą galerię sztuki. Od poniedziałku poznaniacy mogą oglądać kolejną instalację, tym razem autorstwa studentów Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie – Julii Kracli, Konrada Kozłowskiego, Magdaleny Siwiec, Barbary Jakubasz i Gabrieli Iwan.

“Praca – jak wszystkie dotąd prezentowane – jest odpowiedzią na temat pleneru “Wokół kuli”, który odbył się w maju zeszłego roku w Skokach pod Poznaniem. Instalacja jest odciskiem wycinka kuli zaprojektowanym tak by można było na niego spojrzeć z zupełnie nowej (inne) perspektywy. Całość została zrealizowana w laminacie poliestrowym nakładanym na piaskową kulę pneumatycznie. Wycinek kuli został uniesiony na metalowej konstrukcji niczym element poszycia okrętu” – mówi Artur Adamczak, rzecznik prasowy UAP


To już czwarta odsłona projektu “Studencka Scena Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP – Plac Cyryla”. Pierwsza miała miejsce w listopadzie zeszłego roku, wtedy zaprezentowano kompozycję rzeźbiarską pt. “Słowiki” autorstwa studentów UAP. W styczniu z kolei na pl. Ratajskiego pojwiła się praca studentów z Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W maju swój projekt pt. “Skupienie” pokazali studenci Wydziału Rzeźby UAP.

Pomysł prezentowania na placu prac młodych artystów powstał w 2019 roku w związku z obchodami 100-lecia istnienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wydział Rzeźby UAP opracował wtedy projekt artystyczny sceny plenerowej, mającej ukazywać jego działalność.

Osobami odpowiedzialnymi za merytoryczne przygotowanie projektu są prof. Karolina Komasa, dziekan Wydziału Rzeźby, prof. Wiesław Koronowski, dr Marcin Radziejewski, dr Rafał Kotwis i dr Igor Mikoda.

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Poznań | Polska | Rzeźba | Polscy projektanci

źródło: https://www.poznan.pl / Rzeźby studentów na Placu Cyryla Ratajskiego w PoznaniuKultura