Rzeźby z naturalnych materiałów

Rzeźby z naturalnych materiałów w Polanicy-Zdroju. Studenci ASP stworzyli je w zabytkowym parku

Rzeźby z naturalnych materiałów pojawiły się właśnie w pełnej zieleni przestrzeni dolnośląskiego uzdrowiska. Zabytkowy park zdrojowy w Polanicy-Zdroju ozdobiły rzeźby z drewna, wikliny i desek wykonane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. To kolejne dzieła, które pojawiły się w ostatnim czasie w ponad stuletnim parku.

Park zdrojowy został założony w Polanicy-Zdroju 1906 roku, a więcej pisaliśmy tutaj. W miejscu będącym prawdziwą dumą uzdrowiska została zaprezentowana plenerowa wystawa rzeźb. Wszystkie są wykonane z całkowicie naturalnych materiałów. Wykonali je studenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod okiem pracowników uczelni. Pierwsza grupa, pod opieką Andrzeja Kosowskiego i Jerzego Nowaka, wykonała rzeźby z drewna. Druga, z Rolandem Grabkowskim i Markiem Ruszkiewiczem, dodatkowo eksponaty z wikliny.

Materiały, z których niewielkie dzieła sztuki zostały wykonane, korespondują z parkową przestrzenią. Także tematyka prac odnosi się do otoczenia oraz motywów przewodnich i historii poszczególnych części parku. Dwutygodniowy plener artystyczny, podczas którego powstawały rzeźby, został zorganizowany dzięki porozumieniu polanickiego samorządu z ASP we Wrocławiu. To już kolejne ze wspólnych działań samorządu i wrocławskiej uczelni. Kilka tygodni temu w Polanicy-Zdroju pojawiła się niewielka rzeźba wykonana z brązu. Przedstawia ona symbol uzdrowiska, czyli niedźwiadka, a ich twórczynią jest Karolina Konieczny, studentka rzeźby na wrocławskiej ASP. Niebawem w uzdrowiskowej przestrzeni pojawią się kolejne niedźwiadki z brązu.

Mamy nadzieję, że także plenery artystyczne studentów wpiszą się na stałe w harmonogram wydarzeń kulturalnych słynnego dolnośląskiego uzdrowiska.

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: materiały Polanicy-Zdroju (fb.com/MiastoPolanica)

“Rzeźby z naturalnych materiałów w Polanicy-Zdroju”

Zovacz również: Zieleń | Park  | Rzeźba | Drewno