Są gigantyczne! Daniel Popper i jego drewniane rzeźby

Nietypowe rzeźby tworzy Daniel Popper, artysta, który na co dzień mieszka w Republice Południowej Afryki. Właśnie otwarto jego największą wystawę.

Wystawa Human+Nature otwarta została w Arboretum w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych. Na terenie zielonego kompleksu rozlokowano gigantyczne rzeźby, których wysokość sięga nawet ośmiu metrów.

Wszystkie rzeźby wykonane zostały z głównie drewna. To podstawowy surowiec, z którego korzysta Daniel Popper, tworząc rzeźby, które eksponowane są w przestrzeni publicznej. Projektując rzeźby artysta chciał, by symbolizowały naturę i w ten sposób przypominały o misji Arboretum, którą jest umożliwienie zwiedzającym obcowania z naturą. Dodatkowo do budowy rzeźb projektant wykorzystał elementy z włókna szklanego i stali. W ten sposób powstały wytrzymałe konstrukcje, które zachęcają do interakcji. Można do nich podejść, dotknąć czy nawet wejść do ich środka.

Jedna z rzeźb – UMI – przypomina postać matki, która delikatnie przytula swój brzuch. Postać ta ma 6 metrów wysokości i wykonana została w taki sposób, by przywodziła na myśl splecione gałęzie. Widz może odnosić wrażenie, że postać ta kontempluje zbliżające się swoje macierzyństwo.


Inna rzeźba – Twardziel przedstawiona została jako głowa kobiety podzielona na dwie części, której tors zdobią mieniące się liście. Rzeźba zachęca, by przejść przez jej środek, by dostrzec profil twarzy ze wzorem, przypominającym odcisk ludzkiego palca. Artysta pokazał tu związek człowieka z drzewem.

Wystawa otwarta będzie przez rok. Aby ją zwiedzić należy kupić normalny bilet wstępu do The Morton Arboretum.

Czytaj też: Rzeźba | Sztuka | Kultura | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

źródło: Daniel Popper

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły