Art Event

Są jak dzieła sztuki. Limitowana kolekcja Art Event 2021 w IKEA

Limitowana kolekcja Art Event 2021 w sklepach IKEA zadebiutuje 1 kwietnia. To seria dodatków, które specjalnie dla szwedzkiego koncernu zaprojektowali znani projektanci.

To już szósta taka współpraca IKEA ze znanymi artystami i projektantami. Kolekcja Art Event ma wyzwalać ciekawość, przykuwać uwagę i pozwalać spojrzeć na otaczający nas świat w inny sposób. Historia Art Event sięga 2015 roku, kiedy IKEA podjęła pierwszą współpracę z artystami z całego świata, takimi jak Carolina Falkholt oraz Eko Nugroho. Od tego czasu cel tych kolekcji pozostaje jednak niezmienny: demokratyzacja sztuki oraz uczynienie jej dostępną i przystępną dla każdego. W następnych latach dla IKEA Art Event tworzyli m.in. Virgil Abloh, Junko Mizuno, James Jarbis i Craig Green.

Do współpracy przy kolekcji IKEA Art Event 2021 postanowiliśmy zaprosić różnych artystów z całego świata, aby odzwierciedlić różnorodność łączącą sztukę i design. Czuję się niezwykle zainspirowany, kiedy patrzę na tę serię, ponieważ za każdym produktem stoi wyjątkowa historia – mówi Henrik Most, lider kreatywny w IKEA.

Przy tworzeniu tegorocznej limitowanej serii IKEA współpracowała z najbardziej pomysłowymi twórcami: Danielem Arshamem (Nowy Jork), projektantami studia Gelchop (Tokio), duetem Humans since 1982 (Sztokholm), Sabine Marcelis (Rotterdam) i Stefanem Marxem (Berlin).

W kolekcji znajdziemy 10 unikalnych przedmiotów, które rzucają wyzwanie tradycyjnemu spojrzeniu na rzeczy, które towarzyszą nam każdego dnia. Projektanci na nowo zaprojektowali artykuły, które dobrze znamy, jak na przykład klucz imbusowy czy dron i zmienili ich zastosowanie.

Wiele rzeczy, których używam w swojej pracy lub do których się odwołuję, to przedmioty codziennego użytku – proste telefony, aparaty fotograficzne czy zegary – rzeczy mające już swoje miejsce w naszym życiu. Uważam, że dla wielu osób interesującym doświadczeniem jest kontakt z tym, co już znają, ale w odsłonie wykraczającej poza ich zwykłą codzienność – mówi Daniel Arsham, jeden z projektantów kolekcji IKEA Art Event 2021.


W nowej serii znajdziemy zegar ścienny, wydający się być w stanie łagodnego poruszenia, projektu Daniela Arshama. Dzieło odzwierciedla fascynację autora czasem oraz zainteresowanie ideą rzeczy w ruchu. IKEA Art Event 2021 to również przedmioty, którym nadano nową, zaskakującą funkcję. Studio Gelchop pochyliło się nad niedocenianym kluczem imbusowym i tak stał się on dużą lampą stołową oraz latarką. Natomiast, duet Humans since 1982 postanowił na nowo odkryć sztukę technologii, umieszczając drona w gablocie, niczym obraz. Sabine Marcelis znalazła za to coś fascynującego w przecięciu powierzchni i przeniosła ten prosty gest na oprawę lamp. Pomysłowe oświetlenie szybko pozwoli zmienić atmosferę w każdym pomieszczeniu. Poprzez sztukę zaprośmy do naszych domów także radość, dzięki ekspresyjnym dziełom Stefana Marxa. Zaprojektowany przez niego wazon oraz pled przywołują emocje za sprawą umieszczonych na nich fraz.

Limitowana kolekcja będzie dostępna w sklepach IKEA i online na IKEA.pl od 1 kwietnia 2021 roku.

Czytaj też: IKEA  | Ceramika | Lampa | Rzeźba

źródło: materiały prasowe IKEA