Są jak z obcej planety. Seria ceramicznych lamp od Yuko Nishikawa

Serię ceramicznych lamp zaprojektowała Yuko Nishikawa. Projektantka inspirowała się materią, która otacza człowieka z każdej strony. Zaprojektowała lampy, z których każda wygląda zupełnie inaczej.

Do stworzenia ceramicznych lamp projektantkę skłoniła obserwacja przyrody i wszystkiego, co jest wokół człowieka. Niezależnie, czy biegamy po lecie, pływamy w basenie czy jesteśmy na statku kosmicznym – wszędzie tam, towarzyszą na drobne cząsteczki zaprojektowane przez samą naturę.

Yuko Nishikawa wybrała ceramikę ze względu na jej plastyczne właściwości. Lampy mogła formować tak, jak chciała, bez ograniczeń nadając im przeróżne kształty. Prócz ceramicznego klosza lampy mają w środku tylko żarówkę i cienką, stalową linkę. Zebranie kilku w jednym pomieszczeniu sprawia, że te przypominają lewitujące, kolorowe obiekty.

Kolorowe jest także wnętrze kloszy, dlatego umieszczona wewnątrz żarówka delikatnie rozprowadza kolorową poświatę. Ten tajemniczy blask jest ciepły w odbiorze i „krąży” po otoczeniu, jeśli ceramiczne konstrukcje zostają wprawione w ruch. Aby stworzyć takie lampy projektantka najpierw miesza włókno papierowe w wilgotnym glinianym korpusie. Powstaje solidny szkielet pełen nierówności i niedoskonałości. Następnie gdy materiał stwardnieje projektantka wycina w nim otwory i nakłada kolorową glinę. Tak przygotowane klosze trafiają do pieca.


Projektantka nazwała swoją kolekcję zdaniem „You See a Sheep”, wybór takiej nazwy tłumaczy nawiązaniem do książki Mały Książę autorstwa Antoine de Saint-Exupéry, w której tytułowy Książę odnajduje swoje ulubione owce na rysunku pudełka.

Czytaj też: Ceramika | Lampa | Rzeźba| Ciekawostki

fot. Cary Whittier, źródło: Yuko Nishikawa