Są ogromne. Pozłacane kule wróciły na wieżę bazyliki we Wrocławiu

Pozłacane kule zamontowano na hełmie bazyliki we Wrocławiu w ramach trwającego remontu. Kule zamontował zespół alpinistów.

Bazylika świętej Elżbiety we Wrocławiu bywa nazywana też Farą Elżbietańską lub kościołem garnizonowym. To gotycki kościół, którego wieża ma aż 91 m wysokości. Kościół znajduje się w północno-zachodnim narożniku rynku i obecnie trwa jego renowacja. W ramach prac odświeżono już ceglaną elewację.

Miedziane kule zdemontowano z wieży kościoła w lutym tego roku. W ostatnich miesiącach kule były odnawiane w pracowni konserwatorskiej. W ramach tych prac 16 kul zostało pozłoconych.

W lutym kule trafiły do warsztatu konserwatorskiego i uzyskały złoty blask. Z ciekawostek mogę zdradzić, że w największej kuli znajduje się kapsuła czasu, która została wbudowana podczas poprzedniego remontu. Jednak postanowiliśmy jej nie otwierać, ponieważ ostatni remont był wykonywany stosunkowo niedawno – powiedział Filip Orzechowski, kierownik robót.

pozłacane kule
Bazylika widoczna jest po prawej stronie kadru, teraz jej wieżę ozdobiły pozłacane kule

Dwa lata wcześniej wykonano renowację elewacji budynku. Jej fragmenty były przeglądane i odnawiane centymetr po centymetrze. Cegła i kamień zostały poddane tak zwanej hydrofobizacji, czyli są zabezpieczone przed wnikaniem wody. Położona została także nowa fuga cementowo-wapienna.

Gotycka świątynia została wybudowana na początku XIV w., w 1525 r. był to pierwszy na Śląsku kościół przejęty przez ewangelików. W ręce katolików wrócił w 1946 r., gdy ustanowiono go kościołem garnizonowym dla Wrocławia. Jest to trzynawowa bazylika z dziesięcioma przęsłami i nawami bocznymi. Przy jej płd.-zach. narożniku – dostawiona jest od południa pięciokondygnacyjna wieża, mierząca ponad 90 m, wokół świątyni rozciąga się rząd średniowiecznych kaplic. Wysokość nawy głównej wynosi 29,7 m, jej szerokość – 10,2 m, a długość – 66 m.

Czytaj też: Wrocław | Historia | Kościół  | Zabytek | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

fot. Joanna Leja – redakcja Wroclaw.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły