Willa Bliźniacza przy ul. Korzeniowskiego 25a - jeden z remontów dotowanych z budżetu miasta w 2020 roku, fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków

Są pieniądze na zabytki! Gdynia dopłaci do ich remontów

Miasto Gdynia zapowiedziało zbieranie zgłoszeń od zarządców i właścicieli cennych budynków, które wymagają remontów. Wnioski o dotacje na zabytki należy składać do 10 stycznia.

Gdynia to raj fanów modernizmu. Kamienice, wille, kościoły, gmach publiczne, schrony czy latarnie morskie – wbrew pozorom, mimo młodego wieku, miasto może pochwalić się 1665 zabytkami! Część z nich jest zachowanych w bardzo dobrym stanie, a niektóre czekają na prace konserwatorskie, które pozwolą im odzyskać dawny blask. Remonty budynków i obiektów z duszą minionych dekad to wymagający proces, dlatego w tym, aby dać im przysłowiowe drugie życie mogą pomóc miejskie dotacje.

Jak z nich skorzystać? Co roku miasto przyjmuje zgłoszenia od właścicieli i zarządców zabytkowych nieruchomości, którzy planują w ciągu najbliższych miesięcy podjąć się prac związanych z ich odrestaurowywaniem – np. utrzymaniem lub odtworzeniem substancji zabytku, konserwacją elewacji czy historycznej stolarki okiennej i drzwiowej. Dotacje z miejskiego budżetu, w zależności od rodzaju zabytku, mogą pokryć od 30% do nawet 75% wszystkich poniesionych kosztów.

Każdego roku ze wsparciem miejskich środków odbywa się od kilkunastu do kilkudziesięciu konserwacji. Tylko w naborze wniosków z marca tego roku przyznano dotacje dla 17 obiektów w całym mieście, z czego aż 13 dotyczyło budynków mieszkalnych. Z tej puli udało się wykonać prace także w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gmachu Uniwersytetu Morskiego, zespole kościoła parafialnego i klasztoru Franciszkanów na Wzgórzu św. Maksymiliana oraz budynku „Polska YMCA” w gdyńskim Śródmieściu. O tym ostatnim pisaliśmy TUTAJ.

Tym razem czas na złożenie wniosku minie 10 stycznia. Wnioski dotyczą udzielenia z budżetu Gminy Gdynia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru oraz figurujących w gminnej ewidencji zabytków, znajdujących się na terenie administracyjnym miasta. Przypomnijmy, że gdyńskie dotacje na zabytki są przyznawane zgodnie z zasadami określonymi w uchwale Rady Miasta Gdyni nr XVII/575/20 z dnia 26 lutego 2020 roku – ta umożliwiła ubieganie się o dotacje także na budynki i obiekty figurujące w gminnej ewidencji zabytków.

Budynek przy ul. 3 Maja 27-31

Szczegółowe informacje dotyczące warunków ubiegania się o dotacje oraz obowiązkowy formularz wniosku dostępne są na stronie internetowej: www.gdynia.pl/dotacje. Informacji na ten temat udziela także Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Czytaj też: Zabytek | Gdynia | Modernizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

 

 

źródło: UM Gdynia