Mural w Pradze

Są w czterech miastach. Murale na 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej

Stolice czterech państw połączyła wyjątkowa inicjatywa z okazji upamiętnienia 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Pierwszy z nich powstał na warszawskim Powiślu. Malunek na ścianie kamienicy wykonał zespół Good Looking Studio. Mural w Warszawie upamiętnia również polską prezydencję.

Prócz stolicy Polski murale można oglądać w Pradze, Bratysławie i Budapeszcie. Murale powstały z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej. W jej ramach Polska, Węgry, Słowacja i Czechy skupiają się na pogłębieniu współpracy międzynarodowej w zakresie politycznym, kulturowym, gospodarczym, a także społecznym. Drugim wydarzeniem, które postanowiono jednocześnie upamiętnić w artystycznej formie czterech murali w stolicach państw członkowskich, jest zakończenie rocznej prezydencji Polski w V4.

Nadzór nad procesem kreatywnym pełniło warszawskie Good Looking Studio, które odpowiadało również za realizację murali w Pradze i Warszawie. Pierwszym etapem było wytypowanie grona artystów, którzy przygotują szkice muralu. Narodowemu Centrum Kultury najbardziej przypadł do gustu ten stworzony przez studentkę wydziału projektowania graficznego ASP w Łodzi, ilustratorkę Magdę Miszczak. Kolorowy projekt przedstawia grupę osób malujących na ścianie napis mówiący o 30. rocznicy V4. Pierwsze z malowideł zostało zaprezentowane w Warszawie, na ulicy Dobrej 53.


Mural w Warszawie odsłonięty został jako pierwszy z czterech realizacji w stolicach państw V4. Na oficjalnym odsłonięciu na Powiślu pojawili się m.in Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Piotr Gliński, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Rafał Wiśniewski oraz przedstawiciele państw wyszehradzkich. Kolejne oficjalne uroczystości odbyły się jeszcze w czerwcu w Bratysławie, przy ulicy Gorkiego 3 oraz Budapeszcie, ul. Klauzál 32. Ostatnia z realizacji ujrzała światło dzienne w drugiej połowie lipca w Pradze, ul. Stroupežnického 10. Ekspozycja wszystkich murali jest długoterminowa.

Projekt został zrealizowany we współpracy Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z zaangażowaniem Instytutów Polskich w Bratysławie, Budapeszcie i Pradze. Realizację murali w Warszawie i Pradze powierzono Good Looking Studio.

Czytaj też: Murale | Sztuka | Wydarzenia  | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

źródło: Good Looking Studio