Mural w Katowicach, fot. Wakeuptime Studio

Są w Łodzi i Katowicach. Murale promują Pawilon Polski na Expo w Dubaju

Kolorowe murale nawiązują do motywów charakterystycznych dla krajobrazu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Murale promują udział Polski na Expo 2020 w Dubaju. W sumie będą trzy takie dzieła, pierwsze dwa odsłonięto w Łodzi i Katowicach.

“Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” – to temat przewodni murali, które przypominają o udziale Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Pawilon Polski zaprojektowany został w taki sposób, aby podkreślić związek naszego kraju z naturą oraz kreatywność Polaków.

Autorem pierwszego muralu jest Patryk Hardziej, ilustrator, projektant grafik i wykładowca akademicki. Mural jego autorstwa wymalowany został na ścianie kamienicy w Katowicach przy ulicy Katowickiej 39a.

Każdy projekt to nowe wyzwanie, tak było także w tym przypadku. Najpierw zastanowiłem się co jest w Polsce wartościowe, ale także powszechne i padło na naturę. Ilustracja jest autorską analizą dobrze znanych symboli połączonych z trójkątami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się abstrakcyjnie ułożonymi kształtami, jeżeli jednak znamy fasadę Pawilonu Polski na Expo, znajdziemy asocjacje – mówi Patryk Hardziej.

Podczas procesu twórczego artyści zostali poproszeni o zwrócenie uwagi na następujące wytyczne dotyczące ich projektów i uwzględnienie takich aspektów jak: promocja Polski na Expo 2020 Dubai oraz samego wydarzenia; nawiązania do ekspozycji wewnętrznej, estetyki i architektury Pawilonu Polski; ujęcia w ciekawy sposób motto polskiego udziału w Expo – „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Warunkiem akceptacji projektów, było ich odpowiednie „wpisywanie się” w przestrzeń miejską, bez naruszenia jej pierwotnej estetyki.

Mural w Katowicach, fot. Wakeuptime Studio

Autorem projektu drugiego muralu jest ilustrator Adam Quest. Dzieło, które zaprojektował można oglądać na ścianie budynku przy ulicy Jaracza 80 w Łodzi. Podobnie jak w Katowicach, przy tworzeniu muralu wykorzystano farby pochłaniające smog.

Głównym zadaniem, zaprojektowanego przeze mnie muralu, jest ukazanie Polski, Łodzi jako miejsca dynamicznego, gdzie zmiany są częścią naszego codziennego krajobrazu. Łódź, podobnie jak większość polskich miast, kojarzona jest z szarą zwartą zabudową tzw. betonozą, często mocno zakotwiczoną w architekturze PRL-u. Natomiast teraźniejszość, całkowicie owemu zaprzecza. Miasta stają się zielone, ponownie łącząc człowieka z naturą. Zaproponowana ilustracja pokazuje ową renaturyzację, gdzie miasto poza cegłą, asfaltem i cementem jest swoistym siedliskiem fauny i flory. Nieprzypadkowo na ilustracji pojawia się brama Manufaktury. Jej otwarta część pokazuje gotowość metropolii na powrót do korzeni, wspomnianej wcześniej renaturyzacji. Natomiast sadzenie drzewa, jest symbolem chęci pozostawienia kolejnemu pokoleniu, miejsca, planety przyjaznej życiu – tłumaczy Adam Quest.

Trzeci mural zaprojektowała Ola Koleśniak, możecie go podejrzeć na końcu galerii pod artykułem. Mural jej autorstwa pojawi się w Warszawie w styczniu 2022 roku.

Czytaj też: Pawilon Polski na ExpoMurale | Sztuka | Kultura | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe