Są z przetworzonych materiałów. Proekologiczne place zabaw od Buglo

Filozofia recyklingu zafascynowała projektantów firmy Buglo – producenta placów zabaw i zewnętrznego sprzętu fitness. Miesiące badań i testów nad stworzeniem urządzeń z materiałów recyklingowych, zakończyły się sukcesem, którego zwieńczeniem jest wprowadzenie do oferty linii Recykling. To elementy zaprojektowane z przetworzonych materiałów, dzięki którym place zabaw mogą stać się miejscami, gdzie poddany recyklingowi plastik czy stal zyskują nowe życie i dają radość najmłodszym!

Linia Recykling to ukłon w stronę natury. Coraz większe zanieczyszczenie środowiska, skłoniło projektantów firmy Buglo do przyjrzenia się możliwościom ograniczenia tego procesu. Ciekawym kierunkiem okazało się wykorzystywanie w produkcji powtórnie przetworzonych materiałów oraz wybór tych, które są bardziej przyjazne dla środowiska.

Dobro dzieci jest dla nas priorytetem. Stawiamy nie tylko na radość płynącą z zabawy na naszych placach zabaw, ale również na rozwój najmłodszych i dbałość o otoczenie, w którym żyją. Chcemy aktywnie wpływać na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego i ograniczenie długu zaciągniętego przez nasze i poprzednie pokolenia względem naszych dzieci i wnuków. Zastanawialiśmy się, jak możemy przyczynić się do poprawy jego stanu. Okazało się, że do produkcji placów zabaw możemy wykorzystywać materiały powtórnie przetworzone oraz takie, które pochodzą z naturalnych źródeł. Ten kierunek okazał się bardzo ciekawy i pochłonął nas bez reszty – mówi Bartosz Krzemiński, Prezes Buglo Play.

Poszukiwania odpowiednich materiałów, które z jednej strony będą przyjazne dla środowiska, a z drugiej zgodne z normami związanymi z wytrzymałością i bezpieczeństwem, pozwoliły wyłonić grupę tworzyw, które spełniały wszystkie wymogi. I tak płyty ścianek w urządzeniach linii Recykling tworzone są z materiału uzyskanego przez przetworzenie wyławianych z mórz i oceanów sieci rybackich, które zalegają w wodach i zagrażają żyjącym w nich stworzeniom. Elementy stalowe produkowane są ze stali pochodzącej z recyklingu. Takie rozwiązanie zmniejsza ślad węglowy aż o 86% oraz redukuje zanieczyszczenie powietrza i wody. Plastik wykorzystywany w procesie rotomouldingu został zastąpiony biopolimerami, które aż w 50% składają się z trzciny cukrowej. Roślina ta w czasie wzrostu pochłania CO2, redukując poziom węgla w atmosferze.

Co ważne – nawet naturalne materiały pochodzą ze źródeł przyjaznych dla środowiska. Drewno, które używane jest do produkcji słupów, pochodzi ze zrównoważonych upraw potwierdzonych certyfikatem FSC. Certyfikat daje pewność, że drewno pozyskiwane jest w sposób, który ogranicza degradację zasobów leśnych i minimalizuje negatywny wpływ działań ludzkich na zmianę klimatu.


Część z używanych przy produkcji materiałów, jak stal czy biopolimery, można w przyszłości ponownie przetworzyć i wykorzystać. Wierzę, że takie rozwiązania z czasem globalnie zmienią sposób myślenia o dostępnych już materiałach i zamiast wciąż je produkować, będziemy uczyć się przetwarzać te, które obecnie zaśmiecają planetę. Tego życzę sobie i młodszym pokoleniom. Wierzę, że swoimi działaniami dokładamy cegiełkę do globalnych zmian w podejściu do recyklingu – tłumaczy Łukasz Karaszewski, założyciel firmy Buglo Play.

Obecnie niemal wszystkie produkty z oferty Buglo dostępne są w wariancie recyklingowym. Projektanci zadbali o spójność wizualną urządzeń z tej linii. Ich kolorystyka nawiązuje do barw natury. Dominują zieleń, różne odcienie szarości oraz naturalny kolor drewna. Wszystko po to, by podkreślić wartość otaczającej nas natury i przypomnieć, że codzienne małe wybory są decydujące w walce o dobro planety.

W projektowaniu placów zabaw z wykorzystaniem recyklingu widzę ogromny potencjał. To sposób na to, aby w prosty sposób przyczynić się do ochrony naszej planety i stworzyć przy tym ciekawe i atrakcyjne miejsca dla dzieci do zabawy i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Takie place zabaw tworzą unikalne i przyjazne dla dzieci przestrzenie, które są atrakcyjne nie tylko ze względu na zabawki, ale również ze względu na naturalne krajobrazy i formy, które pozwalają dzieciom na naukę i eksplorację. Projektowanie naturalistycznych założeń jest także ważne z perspektywy rozwoju urbanistycznego i planowania przestrzennego, ponieważ pozwala na tworzenie bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska miast – mówi Natalia Paja, projektantka i właścicielka Outside Studio.

Więcej o linii Recykling na: www.Buglo.pl.

źródło: Buglo

Czytaj też: EkologiaCiekawostki | Dzieci | Meble miejskie | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.