Sąd Apelacyjny w Łodzi już niedługo przeniesie się do nowo wyremontowanego budynku, który właśnie przeszedł gruntowny remont. Choć powiedzieć remont, to jak nic nie powiedzieć! Zabytkowy budynek dawnego Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego z 1910 r. i późniejsza siedziba Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego dosłownie przetransferowała się w XXI wiek.
Remont nieruchomości zaczął się w lipcu 2019 r. a zakończył w lutym 2023 r. Już pod koniec miesiąca Sąd Administracyjny w Łodzi rozpoczął rozpisaną na pięć etapów przeprowadzkę, która ma potrwać do 31 marca. Z dniem 3 kwietnia instytucja oficjalnie zmieni adres z ul. Narutowicza 64 na al. Kościuszki 65.
Gdy Sąd Apelacyjny w Łodzi kupował budynek od uniwersytetu był on już w stanie cokolwiek opłakanym. Dziś stara szkoła nie tylko ponownie wypiękniała, ale przeszła prawdziwy transfer w XXI wiek, nic nie tracąc przy tym z zabytkowego uroku. Zakres wykonanych tam prac trudno wręcz wyliczyć, a było to m.in. docieplenie budynku, odrestaurowanie klatki schodowej i montaż wewnętrznej windy (wcześniej jej nie było), renowacja polichromii i innych zdobień, odnowienie audytorium oraz remont wieńczącej gmach wieżyczki dawnego obserwatorium astronomicznego i przywrócenie na niej zegara, który był jej oryginalnym wyposażeniem.
Szczegółowej renowacji z odtworzeniem uszkodzonych detali architektonicznych poddane zostały wszystkie elewacje zabytku. Na potrzeby wymiaru jurysdykcji obiekt opleciono nowoczesną siecią teleinformatyczną. W miejsce dawnych parterowych zabudowań gospodarczych – po północnej stronie działki, przy wjeździe od strony ul. Wólczańskiej – powstał nowy pawilon biurowy o wysokości 3 kondygnacji.
Wybudowano też podziemny parking (od tego zaczęły się prace) oraz parking dla rowerów. Zmieniło się całe otoczenie budynku, który otoczyły nowe ścieżki i chodniki. Wymieniono też ogrodzenie. Koszt remontu to blisko 72 mln zł, na co złożyły się środki Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dotacja UE na jego docieplenie. Jak wam się podoba nowy Sąd Apelacyjny w Łodzi?
źródło, zdjecia: UM Łódź / https://lodz.pl/
Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Renowacja | whiteMAD na Instagramie | Zabytek