Sala koncertowa zbudowana została w ramach rozbudowy budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju. Jej projekt wykonali architekci z pracowni SLAS Architekci.
Założeniem urbanistycznym projektu było określenie wzajemnych relacji oraz właściwych proporcji pomiędzy głównymi elementami zadanego programu budynku – salą koncertową, foyer a szkołą i kreowaną przestrzenią publiczną. Nowy budynek sali koncertowej reorganizuje i porządkuje istniejącą przestrzeń nadając jej wielowątkowy, publiczny charakter.
Dużym wyzwaniem dla realizacji projektu był ograniczony budżet inwestycji który paradoksalnie działał na korzyść budynku. Redukcja stała się głównym narzędziem czy wręcz metodą pracy projektowej w której ograniczenia finansowe mobilizują do przemyślanego wydania środków publicznych oraz przekierowania ich na najbardziej istotne elementy budynku – mówią Aleksander Bednarski i Mariusz Komraus z pracowni SLAS.
Aspekt ekonomii ułatwiał również akceptację zmian w projekcie w stosunku do pierwotnych założeń. W przypadku budynku Sali Koncertowej beton ze względu na doskonałe właściwości konstrukcyjne, akustyczne i estetyczne był bardzo pożądanym materiałem. Decyzją projektową była rezygnacja z dodatkowych okładzin akustycznych i pozostawienie żelbetu barwionego farbą laserunkową jako wykończenia głównego ustroju akustycznego Sali i pozostałych ścian w budynku.
Dopracowany akustycznie i odciśnięty w szalunkach kształt fali (łuku) jako element najlepiej rozpraszający dźwięk stał się podstawowym motywem zarówno betonowego wnętrza Sali i przestrzeni foyer ale znajduje również kontynuacje na stalowej elewacji budynku. Mała powierzchnia działki spowodowała lokalizację obiektu bez żadnego buforu zieleni – bezpośrednio przy chodniku dlatego materiał elewacji miał za zadanie nie tylko „błyszczeć” i neutralizować kubaturę obiektu odbiciami otoczenia. ale przede wszystkim wytrzymać próbę czasu i być odpornym na wandalizm.
Niedawno sala koncertowa w Jastrzębiu-Zdroju została doceniona w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022, który organizowany jest przez katowicki oddział SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Budynek projektu SLAS Architekci zdobył nagrodę Grand Prix. Gratulujemy!
fot. Jakub Certowicz, źródło: SLAS
Czytaj też: Kultura | Sztuka | Ciekawostki | Elewacja | Detal | whiteMAD na Instagramie