Salon marzeń? Eksperci ze Studio Forma 96 podpowiadają, jak go stworzyć

W domowej przestrzeni, salon pełni rolę szczególną. To w nim spędzamy większość wolnego czasu – szukamy ukojenia i spokoju po ciężkim dniu w pracy, relaksując się na wygodnej kanapie w otoczeniu ulubionych książek czy z konsolą w dłoni. Zaprojektowanie takiej przestrzeni wymaga wsłuchania się w potrzeby wszystkich jej użytkowników i zaproponowania rozwiązań, które przełożą się na komfort i wygodę. Z takimi wyzwaniami zmagają się na co dzień eksperci ze Studio Forma 96, którzy podpowiadają, jak najlepiej urządzić salon.

Sercem niemal każdego salonu jest sofa. Wśród produktów znanych i cenionych marek, znajdują się rozwiązania, które są odpowiedzią na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Nowoczesne sofy cechuje modułowość, co pozwala na niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wiedzą to najwięksi producenci mebli, tacy jak Ikea, BoConcept czy też mniejszych marek jak Flexform. Przykład tej ostatniej marki: narożnik Groundpiece projektu Antonio Citterio – to ikona mebla wypoczynkowego. Stanowi wzór dla wielu firm związanych z wyposażeniem wnętrz na świecie. Budowany ze skrzydeł o różnej głębokości 100 – 120 cm pozwala na jak najlepsze dopasowanie wielkości do wnętrza. Co ciekawe, sam projektant nazywa ten narożnik „wyspą”, która wypełnia przestrzeń dzienną.

Zupełnie odmiennym podejściem do tematu sof wyróżnia się na rynku Poliform. W ofercie marki można dostrzec różnorodność stylistyczną zawierającą chyba wszystkie koncepcje estetyczne, które kształtują współczesne życie. W portfolio Poliform znajdują się projektydesignera Jean-Marie Massaud, który proponuje cztery różne modele sof. Britstol, Tribeca, sofa o nienagannych proporcjach Paris-Seoul, a także elegancka – Matropolitan.

We wnętrzu, które użytkujemy na co dzień, najważniejszy jest spokój i poczucie, że otacza nas coś, co sprawia nam przyjemność, odpowiada naszej psychice i nie jest wymuszone przez ten czy inny styl. Jak mówi Joanna Pazik, menadżer Studio Forma 96 – Jeśli lubimy przede wszystkim ład i harmonię, nawet najpiękniejszy w pełni otwarty regał nie będzie dla nas wygodny, bo nie zapanujemy nad jego zawartością w stopniu idealnym.

Salon dla domowników

Wnętrze idealne to takie, które sprawia, że jego użytkownicy czują się w nim komfortowo. Joanna Pazik przekonuje, że styl wnętrza powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji użytkownika: Dla osób lubiących styl „country” kredensy z dużą ilością szuflad i przeszklonymi nadstawkami będą świetnie spełniały swą funkcję w salonie połączonym z jadalnią, natomiast dla kogoś, kto urządza swój salon w stylu minimalistycznym, naturalne będą komody zamknięte, pasujące wykończeniem do reszty domu, ale nie pokazujące swej zawartości. Jak zapewnia menadżer Studio Forma 96 we wnętrzach w stylu industrialnym sprawdzą się otwarte regały z grubymi półkami, które pomieszczą księgozbiory miłośników tego stylu.

Idealny salon – inspiracje

Stworzenie wnętrza, charakteryzującego się ponadprzeciętnym wzornictwem dla laika może być nie lada wyzwaniem. Dlatego tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na zapewnienie fachowca polecamy przeglądanie wnętrz, które opisywaliśmy już wcześniej (tutaj). Niech to będzie źródło inspiracji!

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły