Salvador Dali zawitał do Łodzi. Nowy mural na osiedlu Retkinia

Salvador Dali to urodzony w 1904 roku kataloński malarz i jeden z najbardziej znanych surrealistów. Słynną postać uwieczniono na muralu, który powstał na ścianie budynku na osiedlu Retkinia w Łodzi.

Mural pojawił się na ścianie budynku przy skrzyżowaniu ulicy Wyszyńskiego z Tomaszewicza. Pomysłodawcą jego powstania był Michał Janosik z Pracowni Barberskiej, która działa właśnie w budynku przy ulicy Tomaszewicza 1.

Nie chcieliśmy muralu, który nawiązywałby wprost do naszej działalności. Dali był artystą, a strzyżenie to dla nas też jakaś forma sztuki. No i ten jego charakterystyczny wąs – czytamy wypowiedź Michała Janosika opublikowaną na stronie łódź.pl.

W efekcie powstał mural, który przedstawia portret malarza oraz charakterystyczne motywy z jego obrazów. Na muralu dostrzec można zegary z obrazu Trwałość pamięci (Salvador Dali namalował go w 1931 r.) oraz maszerujące postacie z obrazu Karawana.


Mural utrzymany jest w stonowanej kolorystyce. To celowy zabieg, dzięki któremu malunek odróżnia się od pastelowych kolorów pobliskich bloków. Mural w takiej formie jawi się jako alternatywa wobec standardowej reklamy lokalu. Właściciele Pracowni Barberskiej nie wykluczają, że w przyszłości obok powstaną kolejne murale, jednak co lub kogo będą przedstawiać? Tego jeszcze nie wiemy.

Czytaj też: Łódź | Murale | Sztuka | Kultura | whiteMAD na Instagramie

fot. Dawid Chmielecki, źródło: ŁÓDŹ.PL