Samsung stworzył wazon-gaśnicę! Rzuć ją w ogień, żeby się uratować!

Takie pomysły bardzo lubimy. Po pierwsze dlatego, że rozwiązują problem nieestetycznych gaśnic przeciwpożarowych, które często szpecą korytarze. Po drugie – gadżet ten może uratować życie! Jak działa wazon przeciwpożarowy? Sprawdźcie!

Projekt powstał w jednej z filii należących do korporacji Samsung. Inżynierowie zaprojektowali niewielką pękatą fiolkę, wewnątrz której znalazły się dwie komory. Jedna z nich jest otwarta od góry i pozwala nam na nalanie do środka wody, która będzie utrzymywała przy życiu kwiaty. Druga, zamknięta komora zawiera sprężony węglan potasu. W sytuacji zagrożenia, gdy widzimy pożar możemy złapać wazon i rzucić go w środek szalejącego ognia. Gdy komora z węglanem potasu pęknie dochodzi do natychmiastowej reakcji chemicznej polegającej na szybkim chłodzeniu się cieczy i jej oparów, które tłumią i gaszą pożar. 

Projekt powstał w ramach kampanii uświadamiającej Koreańczykom zagrożenie, jakie stwarza niekontrolowany ogień. Według badań seulskiej firmy ubezpieczeniowej ponad 58 proc. mieszkańców Korei nie posiada w domu gaśnicy. Natomiast każdego roku w Korei Południowej dochodzi do ponad 10 tys. pożarów w domach. 

źródło: dezeen.com