Samsung zmniejszył logo, by stworzyć telewizor dla minimalistów

Nowe telewizory Neo QLED 8K Samsung to przykład tego, jak zaawansowaną technologię można połączyć z trendami w designie. Projektanci firmy Samsung postawili na minimalistyczną konstrukcję, oferując maksimum wrażeń. W tym celu zmniejszyli logo widoczne na telewizorze oraz zaprojektowali ramkę, która nie ma nawet milimetra grubości.

Na łamach serwisu whiteMAD.pl już od lat pokazujemy projekty nie tylko wnętrz, ale też wzornictwa przemysłowego. Piszemy o przedmiotach, które cechuje ponadczasowy design. Przykładem takiego podejścia do projektowania są nowe telewizory Neo QLED marki Samsung, które będą dobrze wyglądać przez wiele lat.

Pracując nad wyglądem nowych urządzeń koreańscy projektanci przeanalizowali nie tylko zewnętrzny wygląd telewizorów, ale też ich funkcjonalność, sposób montażu i możliwość podłączenia do innych urządzeń jak konsola do gier czy soundbar. Analiza stylów życia użytkowników telewizorów pozwoliła projektantom wyeliminować wszystko, co mogłoby negatywnie wpłynąć na doświadczenia wizualne oferowane przez telewizory. Zamiast zerkać na obudowę, nogi czy okablowanie, po prostu naszą uwagę skupiamy na prezentowanych na ekranie treściach. Osoby odpowiedzialne za wygląd telewizora przyjęły zasadę, którą w projektowaniu bardzo lubimy – ulepszanie następuje nie przez dodawanie, ale odejmowanie wybranych elementów.

W duchu tej minimalistycznej idei powstał Bezgraniczny Ekran, dzięki któremu możemy oglądać ulubione filmy i programy na ekranie, którego ramka została zmniejszona niemal do zera. Samsung Neo QLED 8K wyróżnia się niewidocznymi krawędziami i zminimalizowanym obramowaniem, które wynosi jedynie 0,8 mm. Aby dodatkowo wzmocnić wrażenia z oglądania firma Samsung zdecydowała się na niebywałą rzecz – logo Samsung zostało zmniejszone – teraz to telewizor, a nie nazwa firmy jest elementem skupiającym uwagę.

Co z kablami? Na to też jest sposób! Konsola do gier, dekoder, system audio i przewody zazwyczaj nie wyglądają korzystnie. Projektanci Samsung stworzyli moduł One Connect Pro, który umożliwia połączenie telewizora z różnymi urządzeniami i dodatkowo pełni funkcję stojaka – to nowość.

Udoskonalanie designu nigdy nie jest łatwe, jednak tym razem największym wyzwaniem okazało się opracowanie One Connect Pro. Chcieliśmy wzbogacić moduł One Connect o funkcjonalność stojaka, co wymagało pokonania wielu trudności na wstępnych etapach projektowych – mówi projektant Jigwang Kim.


Takie dwufunkcyjne rozwiązanie wcześniej nie istniało, a chciałem mieć pewność, że One Connect Pro zachowa atrakcyjną formę swojego poprzednika. Musieliśmy zatem opracować zupełnie nowy design. W celu określenia optymalnego rozmiaru i idealnej formy tego nowego urządzenia wszystkie współpracujące z nami w tym zakresie działy poświęciły wiele godzin na testowanie różnych opcji – dodaje projektant Jangho Kim.

Firma Samsung uruchomiła nawet specjalną stronę, na której publikuje nowinki poświęcone wzornictwu swoich urządzeń. To gratka dla fanów designu! Stronę znajdziecie tutaj: design.samsung.com/global.

Możliwości tkwiące w designie telewizorów i Bezgranicznym Ekranie wykorzystali Michael Murphy – artysta, pionier ruchu sztuki percepcyjnej oraz Gorgon City – duet produkujący muzykę elektroniczną. Murphy wykorzystał jedenaście telewizorów Neo QLED 8K, tworząc z nich unikatową konstrukcję, gdzie obrazy zmieniały się i przenikały wraz ze zmianą perspektywy. Ten efekt przenikania artysta mógł zrealizować m.in. dzięki konstrukcji samych ekranów, które są praktycznie pozbawione ramek. Efekt mariażu technologii i sztuki nowoczesnej możecie zobaczyć na wideo poniżej.

Czytaj też: Technologia | Wnętrza | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą Samsung.

źródło zdjęć: Samsung