Sauna w kształcie złotego jajka. Solar Egg ma zbliżać mieszkańców!

Solar Egg to sauna jedyna w swoim rodzaju. Powstała w ramach transformacji miejskiej szwedzkiego miasta Kiruna. Spodobała się tak bardzo, że włodarze miasta postanowili wysłać ją w wielomiesięczne tournée po całym świecie. 

Solar Egg zaprojektowało szwedzkie biuro bigert & bergström. Solar Egg  ma stać się miejscem, w który mieszkańcy mogą się spotkać i omawiać nadchodzące zmiany zarówno w ich życiu, jak i otoczeniu. Kształt jajka symbolizować ma odrodzenie, które dla mieszkańców Szwecji oznacza przejście z pory zimowej na letnią, kończąc tym samym noc polarną w tym regionie. Warto także dodać, że materiały użyte do jego wykończenia pochodzą z lokalnej kopalni rud żelaza oraz pobliskiego lasu.


Nietrudno zauważyć również kształtu piecyka. Przypomina on serce, które ma spajać i ogrzewać mieszkańców. Solar Egg tak bardzo spodobało się mieszkańcom miasteczka, a także turystom, że postanowiono wysłać je w podróż dookoła świata i tym samym promować nie tylko szwedzką myśl projektową, ale również tematy związane z ekologią. Solar Egg zawitało już między innymi do amerykańskiego stanu Minnesota, Paryża, Kopenhagi, czy Sztokholmu. Ostatnim punktem podróży jest szwedzkie miasto Rättvik – jedno z najstarszych miast w kraju. Solar Egg stanęło na krańcu jednego z pomostów, dzięki czemu w jego odbiciu możemy zobaczyć historyczną zabudowę miasteczka.