Scan the World

Muzea udostępniły swoje rzeźby. Można je pobrać i wydrukować w 3D za darmo!

Najważniejsze muzea i instytucje kultury na świecie wspólnie z organizacją Scan the World  i samymi fanami sztuki stworzyli bazę 18.000 kultowych rzeźb, elementów architektury, czy przedmioty codziennego użytku, pochodzących z czasów od epoki starożytnego Egiptu, aż po dzieła współczesne. Trójwymiarowe modele rzeźb można za darmo pobrać, a następnie wydrukować za pomocą drukarek 3D. Sprawia to, że każdy może mieć domową kolekcję wydrukowanych dzieł sztuki! 

Pandemia sprawiła, że instytucje kultury mają trudność z dotarciem do odbiorców w tradycyjny sposób. W efekcie muzea, galerie sztuki, czy prywatni kolekcjonerzy postanowili dotrzeć do koneserów sztuki na nowe sposoby. Przykładem może być opisywany przez nas niedawno Luwr, który udostępnił wirtualną wystawę, na której można obejrzeć niemal wszystkie dzieła na wstawie (jak i w magazynach) najbardziej znanego muzeum świata. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: https://www.whitemad.pl/luwr-udostepnil-zbiory-online! 

Sprawdź

Tym razem powstała kolekcja rzeźb, elementów architektury, przedmiotów codziennego użytku takich jak fragmenty greckich waz, czy narzędzia z okresu starożytnego Egiptu, które zostały dokładnie zeskanowane, zmapowane, a następnie przystosowane do wydruku w technologii 3D.

„Udostępniając kulturę, zachęcamy do dzielenia się swoimi skanami, historiami i wytworami w celu przybliżenia masom materialnego dziedzictwa – tłumaczą twórcy bazy danych 

Wielkim zaskoczeniem jest fakt, że udział w akcji wzięło ponad 2000 instytucji w tym najważniejsze muzea, galerie sztuki, domy aukcyjne, a nawet prywatni kolekcjonerzy, którzy razem stworzyli bazę 18.000 precyzyjnych skanów. Co więcej, obiekty pochodzą z niemal każdego zakątku świata. Wśród jednostek, który wzięły udział znajdują się placówki z obu Ameryk, Europy, Azji, Afryki, czy Australii. Archiwum współtworzone przez Scan the World , bazę danych Google Art & Culture oraz instytucje kultury można łatwo filtrować między innymi po dacie powstania, miejscu pochodzenia, wymiarach, czy nurtowi do którego należą.

Każdy z obiektów poza precyzyjnym skanem został opisany przez muzealnych kustoszy i miłośników kultury. Przy dziełach pojawiają się także informacje o oryginalnych wymiarach, czy objętości wkładu potrzebnego do wykonania wydruku. W opisie znajdziemy również długość czasu jaką zajmie wydrukowanie obiektu w danej drukarce wykorzystującej technologię 3D. Bazę danych z dostępem do dział sztuki z całego świata znajdziecie tutaj: Scan the World 

Czytaj też: Kultura | Zabytek | Ciekawostki | Sztuka | whiteMAD na Instagramie  | Muzeum

 

źródło: Scan the World