Poznań: schody z lat 30. zostały wyremontowane. Łączą Dolną i Górną Wildę!

Przebudowane schody na ul. Spychalskiego na Wildzie są już dostępne dla pieszych. Zakończyła się procedura związana z odbiorami końcowymi. Schody z lat 30. autorstwa Władysława Czarneckiego znów łączą Górną i Dolną Wildę! 

Charakterystyczny łącznik między ulicami Dolna Wilda i Górna Wilda to jedna z ikon tej części Poznania, którą zaprojektował w latach 30. znany architekt Władysław Czarnecki. Schody musiały zostać wyremontowane ze względu na zły stan techniczny. Do listopada ubiegłego roku, gdy rozpoczął się ich gruntowny remont, były warunkowo dopuszczone do użytkowania, a mieszkańcy mogli poruszać się po nich jedynie wydzielonymi pasami. Teraz są w pełni dostępne.

Schody zostały odtworzone w niemal pierwotnej formie, a także wyposażone w monitoring i w lampy w stylu art.-deco. W ramach drugiego etapu inwestycji planowana jest budowa windy, która będzie ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami, wózkami dziecięcymi itp. Zadanie jest na etapie prac projektowych, które potrwają do końca roku.

Władysław Czarnecki to jeden z najwybitniejszych polskich architektów ubiegłego stulecia. Urodzony w 1895 roku w Lwowie architekt, późniejszy profesor Politechniki Poznańskiej jest autorem wielu budynków oraz obiektów na terenie całej Polski. Najwięcej budynków, które wyszły spod jego ręki znaleźć można w Poznaniu. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą do dziś korzystają z takich realizacji jak restauracja Magnolia (1929), wejście do Parku Wilsona  (1926), Dworzec Zachodni w Poznaniu ( 1929), a także Collegium Martineum przy ul. Święty Marcin – dawny gmach Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (1949-1950). Warto również dodać, że Poznański Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) od 1981 r. organizuje Konkurs im. prof. Władysława Czarneckiego na najlepszą pracę semestralną z dziedziny urbanistyki, architektury i projektowania wnętrz, którego celem jest wybranie i nagrodzenie najlepszych projektów semestralnych.

Czytaj też: Zabytek | Historia | Miasto | Urbanistyka | Polska | Poznań

źródło: https://www.poznan.pl / Schody z lat 30 zostały wyremontowane

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły