Schron jak elegancki apartament. Ma przetrwać kataklizmy

Projekt Scorpio House pracowni BXB studio to przykład architektury odpowiadającej wyzwaniom przyszłości. Schron niczym elegancki apartament daje schronienie, ale też pozwala na korzystanie z niego na co dzień. To pomysł architektów, by dodatkową przestrzeń wykorzystywać nie tylko w trudnych chwilach.

Zespół architektów przygotował projekt uwzględniając kwestie inżynieryjne, technologiczne i estetyczne. Tak zaprojektowany schron ma przetrwać nawet zagrożenie atomowe. Jednak architekci nie chcieli tworzyć typowego bunkra. Schron w ich wydaniu ma być wykorzystywany na co dzień i pełnić funkcję przedłużenia domu, który jest na powierzchni. Stąd pomysł, aby przestrzeń aranżować na przykład jako winiarnię, kino domowe czy spa. Jednocześnie to przestrzeń o odporności NBC (nuklearnej, biologicznej i chemicznej), która zapewnia bezpieczeństwo na wypadek pandemii, kataklizmów i wojny.

Skorpion to największe stworzenie na naszej planecie, które jest w stanie przeżyć atak nuklearny, stąd nazwa naszego systemu. Prace nad tradycyjnym schronem o powierzchni ponad 400m2 po raz pierwszy rozpoczęliśmy w 2014 roku, przy okazji realizacji wielkiej rezydencji. Przez kolejne lata obserwowaliśmy niechęć i wahania naszych klientów co do zasadności inwestowania znacznych środków pieniężnych w budowę schronu, który z założenia ma się nigdy nie przydać. Stąd zrodził się pomysł aby na nowo zdefiniować pojęcie schronu jako produktu luksusowego, bardziej dostępnego i wielofunkcyjnego. Tak powstał Scorpio House na bazie doświadczenia i szerokiej wiedzy specjalistycznej. Scorpio House to projekt, nad którym pracował cały zespół BXB studio, zarówno dział techniczny, dział kreatywny, dział projektowania wnętrz i dział menadżersko-administracyjny. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy biurem architektonicznym wyspecjalizowanym w projektowaniu nie tylko tradycyjnych budynków, domów i rezydencji ale również schronów – mówi arch. Bogusław Barnaś.


Wykorzystana w projekcie technologia schronu Scorpio House jest ukryta i nieodczuwalna przy korzystaniu z przestrzeni na co dzień. Wnętrze jest przyjazne, pełne światła, naturalnych materiałów i zieleni. Architekci zrezygnowali z pomysłu imitacji otworów okiennych, zamiast tego chcieli zadbać o poczucie komfortu, wykorzystując grę światła. Przez odpowiednio zaprojektowane ażury, lamele i sufity w schronie można odczuć nastrój poranka, popołudnia, wieczoru czy nocy. Dzieje się to dzięki odpowiedniemu natężeniu i barwie.

Poszczególne pomieszczenia mają uniwersalną funkcjonalność. Poprzez szybką i prostą dla użytkownika konfigurację, może pełnić rolę zarazem np. sypialni, winiarni, miejsca spotkań i kina domowego. Warianty Scorpio House o małym metrażu posiadają ergonomiczną przestrzeń odpowiednio zoptymalizowaną dzięki opracowanym aranżacjom i odpowiednio dobranym meblom.

Nasz projekt dotyka istotnej problematyki społecznej. Dzięki systemowi Scorpio House zmieniamy emocjonalny charakter tego typu architektury o negatywnym zabarwieniu. Można powiedzieć, że odczarowujemy mroczne bunkry wojenne, nadając schronom wymiaru ludzkiego, powszechnego i dostępnego. Scorpio House kompletnie odwraca wyobrażenie o schronach, a nawet buduje modę na ich posiadanie. To z kolei przyczyni się do oddolnych działań w postaci prywatnych inwestycji w tego typu obiekty, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo tkanki społecznej w naszym kraju na wypadek sytuacji kryzysowych, nie tylko ataku zbrojnego ale również ekstremalnych zjawisk pogodowych czy pandemii – dodaje Bogusław Barnaś.

Kwestia budowy prywatnych schronów ma wkrótce stać się legalna. Projekt noweli Prawa budowlanego trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Nad projektem noweli pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

źródło: BXB studio (www.bxbstudio.com)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Ciekawostki | Minimalizm | Polecane | whiteMAD na Instagramie

 

Wariant 35 m kw.:

Wariant 200 m kw.:

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły