Schronienia dla bezdomnych psów

Schronienia dla bezdomnych psów. Robią je ze starych bilbordów.

Schronienia dla bezdomnych psów są projektem tajlandzkiej organizacji społecznej Stand for Strays. Stworzyli oni projekt “Homeless Allot Model”, czyli funkcjonalne schronienie dla bezpańskich psów wykonane z billboardów pochodzących z recyklingu. Konstrukcja jest łatwa do rozłożenia i może być ustawiona w dowolnym miejscu.

Według badań tajlandzkiego Departamentu Rozwoju Zwierząt Gospodarskich dotyczących populacji psów z 2016 roku, 750 000 z 6,7 miliona psów w Tajlandii to psy bezpańskie, a ich liczba do dziś stale rośnie. Szacuje się, że w samym Bangkoku żyje od 100 000 do 300 000 psów ulicznych. Zwierzęta te żyjące wyłącznie dzięki litości lokalnej społeczności, przemierzając ulice, są stale narażone na trudne warunki pogodowe, wypadki i znęcanie się.

Organizacja Stand for Strays wprowadziła na rynek schronienia dla bezdomnych psów, których celem jest modernizacja przestrzeni miejskiej Tajlandii i przekształcenie jej w środowisko przyjazne psom. Konstrukcja wykonana jest ze starych billboardów i banerów reklamowych, które zostały przekształcone w funkcjonalne schronienia. Panel billboardu jest umieszczony płasko przy ścianie, zamocowany na zawiasach u góry, ale można go otworzyć u dołu, aby stworzyć namiotowe zadaszenie dla każdego potrzebującego psa.

Z tyłu tablicy zamontowano niewielką platformę, która utrzymuje psa ponad poziomem gruntu. Platforma ta zapewnia zwierzęciu bezpieczne, higieniczne i suche miejsce do spania. Pozwala także na umieszczenie w schronisku jedzenia bez bezpośredniego kontaktu z ziemią. Panele mogą być łatwo rozkładane przez przechodniów, gdy tylko zauważą błąkającego się w okolicy bezpańskiego psa.

Schronienia dla bezdomnych psów posiada konstrukcje, która powstała na podstawie tak zwanej idei trzech R: Reduce, Reuse, Recycle i ma na celu poprawę życia bezpańskich psów bez zwiększania zanieczyszczenia środowiska. Jest wykonana w całości z materiałów pochodzących z recyklingu i ponownego wykorzystania, a ponieważ leży płasko na ścianach, prawie nie zmienia istniejącego krajobrazu. Autorzy dodają, że kolejnym aspektem projektu jest poprawa warunków sanitarnych samych mieszkańców Tajlandii. Niehigieniczne warunki bytowania bezdomnych psów mogą wpływać na rozprzestrzenianie się chorób.

Cierpienie zwierząt jest jednym z największych problemów dotykających dziś nasze społeczeństwo. Od zmian klimatycznych, przez okrucieństwo wobec zwierząt, po zwierzęta szukające domu — mamy pełne ręce roboty z wyzwaniami zarówno globalnymi, jak i lokalnymi. Organizacja Stand for Strays ma na celu wprowadzanie zmian, dzień po dniu, 365 dni w roku. Od 2012 roku nasza Organizacja Pomocy Zwierzętom zajmuje się poprawą życia psów i zwierząt domowych z ulicy w całym mieście. Wierzymy, że obowiązkiem każdego człowieka jest dbanie o otaczające nas stworzenia, małe i duże. Jest tak wiele sposobów, aby pomóc, więc znajdź swój już dziś”. – mówi organizacja.

Czytaj też: Zwierzęta | Ekologia | Recykling | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostki

Źródło: https://www.designboom.com
Pracownia: https://www.standforstrays.in
Zdjęcia: https://www.standforstrays.in