schronisko górskie

Schronisko Górskie na Lubaniu. Projekt został nagrodzony w konkursie SARP

Koncepcyjny projekt zdobył III miejsce w konkursie organizowanym przez SARP. Schronisko Górskie na Lubaniu to kameralny ośrodek dla miłośników gór.

Projekt przygotowali: Maciej Armanowski, Bartosz Karczewski, Roderyk Milik, Aleksandra Radkowska i Seweryn Trzyna. Przygotowując projekt młodzi architekci zwracali uwagę na widok, historię i przyrodę. Szczyt Lubania słynie z pięknych widoków na okoliczne pasma górskie, dlatego projektanci zorientowali bryłę budynku na panoramę Tatr Wysokich.

Wyjściową formą była parterowa bryła ze spadzistym, dwuspadowym, masywnym dachem. Chcąc podkreślić jej związek z widokami obróciliśmy kalenicę dachu oraz orientację pomieszczeń w najatrakcyjniejszym widokowo kierunku południowo-zachodnim – tłumaczą architekci.

Zabieg ten pozwolił uzyskać nowoczesną bryłę, która luźno nawiązuje do tradycyjnej górskiej zabudowy. Co ciekawe, obrys nowego budynku wynika ze śladu ruin schroniska PTTK zniszczonego w 1944 roku.

Chcemy pozostawić kamienne ściany zewnętrzne w oryginalnej formie, tak aby stanowiły one żywy dowód minionych zdarzeń – dodają.

schronisko górskie


Parter budynku przeznaczony został na funkcję integracyjną. Architekci zaplanowali tu powstanie sali jadalni. Znalazła się tu również kuchnia z zapleczem. . Wejście budynku zostało ulokowane w południowej części obiektu – czytelnie widoczne dla piechurów od strony przecinających się szlaków turystycznych.

Na piętrze znalazły się pokoje dla gości. Najwyższą kondygnację zajmują przestrzenie dla pracowników schroniska. Architektom gratulujemy pomysłu symbolicznego nawiązania do zburzonego już schroniska oraz zdobytego III miejsca.

Czytaj też: Ciekawostki | Podróże | Las | Park  | WhiteMAD na Instagramie

źródło: Seweryn Trzyna