Ścieżka rowerowa wokół drzew. Powstała niedaleko słynnej „zatopionej” trasy. 

Ścieżki rowerowe to rzeczy wyjątkowo potrzebna nie tylko w miastach. Dzięki nim odciążamy miasta z ruchu samochodowego, ale również promujemy zdrowy tryb życia. Te ścieżki rowerowe z Belgii to najlepszy przykład, jak zachęcać mieszkańców do korzystania z uroków natury.

„Podwodna” ścieżka rowerowa “Cycle of Life” powstała w belgijskiej prowincji Limburg w północno-wschodniej części kraju. Trasa mierzy ponad 212 metrów długości i przebiega przez park Bokrijk-Genk, który znany jest z kompleksów muzealnych oraz skansenów.

https://youtu.be/YBPuLx33J38

To, co najbardziej ją wyróżnia to fakt, że trasa przebiega przez sam środek jeziora. Architekci odpowiedzialni za projekt zaproponowali, by zrezygnować z typowego rozwiązania, jakim jest kładka, czy most nad taflą wody, które mogłyby zbyt mocno zmienić zastany krajobraz.


Ich propozycją było stworzenie ścieżki zatopionej poniżej poziomu wody w taki sposób, by nie szpecić krajobrazu. Efekt okazał się wspaniały – “podwodna” trasa okazała się internetowym hitem, a w przeciągu jednego roku skorzystało z niej ponad 500.000 rowerzystów. Co równie ważne, ścieżka nie dzieli akwenu. Została wsparta na palach, które pozwalają na swobodny przepływ wody.

Kolejną interesującą trasą, która powstała w Belgii i jest ścieżka Cycling through the Trees, która powstała w tej samej prowincji. Głównym zadaniem dla architektów z pracowni Burolandschap, którzy odpowiadali ze jej projekt było jak najlepsze wpisanie jej w krajobraz oraz wykorzystanie wszystkich drzew, które zostały wycięte w celu jej stworzenia.

Architekci zaproponowali wyniesiony w górę ring, który stanął na stalowych, celowo postarzanychfilarach, które imitują drewno sosnowe. Okrągła konstrukcja wznosi się ponad ziemię pod kątem 3-4 stopni , a jej średnica wynosi 10 metrów szerokości. W celu wybudowania trasy architekci byli zmuszeni wyciąć kilkanaście drzew, jednak te nie zostały zmarnowane. Posłużyły jako surowiec do stworzenia niewielkich budek do odpoczynku. Nowa trasa ma ponad 700 metrów długości.