Ścieżka rowerowa wokół drzew. Powstała niedaleko słynnej „zatopionej” trasy. 

Ścieżki rowerowe to rzeczy wyjątkowo potrzebna nie tylko w miastach. Dzięki nim odciążamy miasta z ruchu samochodowego, ale również promujemy zdrowy tryb życia. Te ścieżki rowerowe z Belgii to najlepszy przykład, jak zachęcać mieszkańców do korzystania z uroków natury.

„Podwodna” ścieżka rowerowa “Cycle of Life” powstała w belgijskiej prowincji Limburg w północno-wschodniej części kraju. Trasa mierzy ponad 212 metrów długości i przebiega przez park Bokrijk-Genk, który znany jest z kompleksów muzealnych oraz skansenów.

https://youtu.be/YBPuLx33J38

To, co najbardziej ją wyróżnia to fakt, że trasa przebiega przez sam środek jeziora. Architekci odpowiedzialni za projekt zaproponowali, by zrezygnować z typowego rozwiązania, jakim jest kładka, czy most nad taflą wody, które mogłyby zbyt mocno zmienić zastany krajobraz.


Ich propozycją było stworzenie ścieżki zatopionej poniżej poziomu wody w taki sposób, by nie szpecić krajobrazu. Efekt okazał się wspaniały – “podwodna” trasa okazała się internetowym hitem, a w przeciągu jednego roku skorzystało z niej ponad 500.000 rowerzystów. Co równie ważne, ścieżka nie dzieli akwenu. Została wsparta na palach, które pozwalają na swobodny przepływ wody.

Kolejną interesującą trasą, która powstała w Belgii i jest ścieżka Cycling through the Trees, która powstała w tej samej prowincji. Głównym zadaniem dla architektów z pracowni Burolandschap, którzy odpowiadali ze jej projekt było jak najlepsze wpisanie jej w krajobraz oraz wykorzystanie wszystkich drzew, które zostały wycięte w celu jej stworzenia.

Architekci zaproponowali wyniesiony w górę ring, który stanął na stalowych, celowo postarzanychfilarach, które imitują drewno sosnowe. Okrągła konstrukcja wznosi się ponad ziemię pod kątem 3-4 stopni , a jej średnica wynosi 10 metrów szerokości. W celu wybudowania trasy architekci byli zmuszeni wyciąć kilkanaście drzew, jednak te nie zostały zmarnowane. Posłużyły jako surowiec do stworzenia niewielkich budek do odpoczynku. Nowa trasa ma ponad 700 metrów długości.

 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły