Secesyjna kamienica przy Zachodniej 76 uchodzi za perłę secesji. Elewację oraz wnętrza wybudowanej w pierwszych latach XX w. kamienicy zdobią motywy roślinne, pośród których zobaczymy m.in. laskę Hermesa. Klatkę schodową oraz wnętrza zdobią liczne sztukaterie secesyjne.
Jeszcze tego roku, w listopadzie rozpocząć ma się generalny remont kamienicy. W ramach inwestycji odnowiona zostanie elewacja, przebudowane zostaną wnętrza, a teren przez obiektem zostanie na nowo zagospodarowany.
Po zakończeniu remontu, Zachodnia 76 będzie służyła jako biblioteka dedykowana historii Łodzi. Otwarcie zaplanowano na lato 2023 roku.
Ulica Zachodnia to charakterystyczne miejsce w Łodzi. Kiedy w PRL’u podjęto decyzję o jej poszerzeniu o drugi pas, z jej parzystej strony zniknęło wiele frontowych kamienic. Odsłoniętych oficyn przez dekady nie udało się przeobrazić w reprezentacyjny kawałek miasta. To ma się jednak zmienić.
– Często jest tak, że to miasto musi dać sygnał do większej zmiany. Ten pierwszy impuls. Mamy nadzieję, że tak będzie również w tym wypadku. Ulica Zachodnia od lat nie mogła się pozbierać po wyburzeniach frontowych kamienic na potrzeby jej poszerzenia. Dzisiaj podejmujemy to wyzwanie i zaczynamy zmiany tej części centrum. Zaczynamy od secesyjnej perełki ukrytej pośród szczytowych ścian oficyn. Ten przepiękny budynek odzyska swój blask, w dodatku będzie to ogólnodostępna przestrzeń nowej biblioteki z ogrodem dookoła – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Secesyjna kamienica przy Zachodniej 76 powstała w latach 1903-1905 i od początku służyła jako budynek mieszkalny. Po remoncie zmieni się w miejsce dostępne dla wszystkich mieszkańców. Tak, jak i inne biblioteki, ta również będzie tematyczna.
– Biblioteka będzie ukierunkowana na tematykę łódzką – mówi Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. – Księgozbiór będzie profilowany pod kątem publikacji dotyczących architektury i historii miasta oraz światowych trendów w planowaniu przestrzeni miejskiej. Mamy nadzieję, że w pięknej, secesyjnej kamienicy przy Zachodniej 76, stworzymy miejsce spotkań dla łodzian. Biblioteka ta będzie miejscem organizacji wykładów i prelekcji poświęconych historii miasta, warsztatów plastycznych, których głównym tematem jest miasto, a także spotkań autorskich.
Remont konserwatorski zabytku i jej wyposażenie będzie kosztowało 6 milionów złotych.
– Pod koniec roku podpisaliśmy umowę z zarządem województwa na dofinansowanie inwestycji. Z 6 milionów złotych, które wydamy na inwestycję, 4 miliony dostaniemy z Unii. Jeszcze w marcu chcemy ogłosić przetarg na budow. Chcemy, aby ta inwestycja była początkiem wielkich przemian ulicy Zachodniej. Dla tego obszaru mamy już plany miejscowe, które jasno wskazują możliwości inwestowania. Potężnym kołem zamachowym zmian będzie też niewątpliwie rozpoczynająca się budowa tunelu i stacji Śródmieście tuż obok. Wierzę, że zbudujemy tu kawałek fajnego miasta.” – mówiła w styczniu prezydent Zdanowska.
Więcej podobnych realizacji z Łodzi znajdziecie TUTAJ:
-NOWA ULICA W CENTRUM ŁODZI POŁĄCZY WSCHODNIĄ I SIENKIEWICZA.
-ROŚNIE NOWE CENTRUM ŁODZI. TO BĘDZIE WIZYTÓWKA MIASTA
-ŁÓDŹ: NOWY PASAŻ POŁĄCZY PIOTRKOWSKĄ Z SIENKIEWICZA.
-DZIKI PARKING ZMIENIŁ SIĘ PARK KIESZONKOWY. TAK TO ROBIĄ W ŁODZI!
-NOWY PODWÓRZEC MIEJSKI W ŁODZI. JEST WIĘCEJ MIEJSCA DLA PIESZYCH I ROWERZYSTÓW
-PARK LINEARNY W ŁODZI. MIASTO ZAPRASZA MIESZKAŃCÓW NA KONSULTACJE!
– W CENTRUM ŁODZI ZASADZONO 1000 DUŻYCH DRZEW. BĘDZIE ICH 16 TYSIĘCY!
Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Metamorfoza | Miasto | Historia| Biblioteka
źródło:uml.lodz.pl / lodz.pl
zdjęcia: Paweł Łacheta / UMŁ