Kamienica przy ul. Roosevelta 4 PO remoncie

Secesyjna kamienica w Poznaniu po remoncie [PRZED i PO]

Kolejna secesyjna kamienica w Poznaniu odzyskała blask. Dzięki renowacji elewacja budynku przy ulicy Roosevelta 4 jest jak nowa.

Miasto od kilku lat realizuje program wspierający prace konserwatorskie przy secesyjnych kamienicach, które znajdują się na Jeżycach. Te najcenniejsze, których remont będzie wsparty finansowo przez miasto znajdują się przy ulicy Roosevelta (numery 3, 4, 5, 6/7, 9/10), Krasińskiego (3, 3a, 4, 4a) oraz ulicy Zacisze (4, 4a). Wszystkie te budynki należą do najcenniejszych przykładów secesyjnej architektury i objęte są ścisłą ochroną konserwatorską.

W ramach prac remontowych wyremontowano dach, balkony i izolacje przeciwwilgociowe. Prace objęły również działania związane z konserwacją i renowacją elewacji, czyli elementów ceglanych i kamiennych, tynku, detalu architektonicznego i unikalnych sztukaterii.

Ze względu na skalę zespołu budynków, jak i zakres specjalistycznych prac, renowacje tych obiektów są bardzo kosztowne, dlatego co roku Miasto wspiera działania konserwatorskie tam prowadzone. Od sześciu lat kamienice przy ul. F. Roosevelta traktujemy priorytetowo. Tylko w tym roku przeznaczyliśmy na ich remont 500 tys. zł – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zastępca zapewnia, że w budżecie miasta na 2022 roku zaplanowano kolejne dotacje na remonty kamienic.

W 1900 roku nastąpiło przyłączenie do Poznania okolicznych wsi. Wówczas w obręb miasta weszła obecna ul. F. Roosevelta. Od momentu włączenia Jeżyc w granice stolicy Wielkopolski rozpoczęto sukcesywną zabudowę tego terenu.

Kamienica przy ul. Roosevelta 4 PO remoncie

To ważny okres w historii miasta, wiąże się bowiem ze zdjęciem ograniczeń fortecznych. Secesyjny zespół kamienic został wzniesiony po 1905 r. Należał do kompleksu osiedla domów spółdzielczych Niemieckiej Spółdzielni Urzędników Państwowych, zbudowanych przez spółkę Böhmer i Preul. Kamienice charakteryzują się znakomitymi rozwiązaniami architektonicznymi, funkcjonalnością wnętrz, jak i przemyślaną bogatą dekoracją fasad – zaznacza Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Kamienica przy ulicy Roosevelta 4 zbudowana została w 1910 roku przez Spółdzielnię Mieszkaniową Urzędników Niemieckich. Jej front zdobi płaskorzeźba, która przedstawia kobietę oplecioną wstęgą i łodygą winorośli.

Czytaj też: Kamienica | Renowacja | Zabytek | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań