fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Secesyjna kamienica w Warszawie będzie uratowana? Konserwator nakazuje remont

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał remont zabytkowego budynku. Secesyjna kamienica znajduje się przy ulicy Górnośląskiej 22 w Warszawie, jednak od wielu lat jest opuszczona i popada w ruinę.

To jedna z secesyjnych kamienic w Warszawie, którą wyróżnia mnóstwo zdobień. Kamienica ma trzy piętra i zbudowana została w 1904 roku. Wyróżnia ją bogata, secesyjna fasada, którą zdobią elementy nawiązujące do świata fauny i flory. Czujne oko dostrzeże elementy liści i owoców kasztanowca. Detali jest więcej – to między innymi roślinne kompozycje, których centralnym punktem jest paw.

Secesję widać też w elementach zdobniczych wewnątrz. Ciekawostką są krasnale, które pełnią funkcję odbojów bramnych. Krasnale dumnie trzymają tarczę, na których widnieje rok produkcji – 1898. Gmach w 1900 roku wpisano do rejestru zabytków i śmiało można ją uznać za najbogatszy przykład architektury secesyjnej wśród kamienic w Warszawie.

Nie dziwi więc decyzja konserwatora, który nakazał rozpoczęcie remontu budynku. Prace mają zahamować proces degradacji obiektu. – Obecny stan zachowania oraz stan techniczny kamienicy stanowi zagrożenie dla jej chronionych prawem wartości – czytamy w komunikacie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na Facebooku.

fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czy to oznacza, że secesyjna kamienica zostanie wyremontowana? Niekoniecznie. Właściciel złożył odwołanie od decyzji konserwatora, którą teraz rozpatrzy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czytaj też: Zabytek | Kamienica | Elewacja | Warszawa | Detal | whiteMAD na Instagramie