Secesyjne polichromie pochodzące z XIX i XX w. odkryte zostały podczas remontu jednego z gminnych budynków przy ul. Prądzyńskiego 30.Teraz odrestaurowane dekoracje zdobią wnętrze gminnego budynku, stanowiąc jego unikatową wizytówkę.
W czerwcu 2021 r., podczas prac remontowych kamienicy przy ul. Prądzyńskiego, odkryto fragmenty oryginalnych dekoracji malarskich. Odsłonięto je w trakcie usuwania kolejnych warstw farby. Ich stan jednak nie był zbyt dobry, dlatego niezbędne były prace rekonstrukcyjne.
Secesyjne polichromie można zobaczyć na ścianach i sufitach w sieni oraz na klatce schodowej budynku. Jedna z dekoracji pochodzi z XIX w. i ma kształt szerokiego pasa, o motywach splecionych gałązek i liści oliwnych. Natomiast całość zamyka listwa sztukateryjna, złożona ze stylizowanych gałązek i owoców winorośli. Z kolei XX wieczna polichromie na ścianach zachowała się tylko w stanie szczątkowym. W tym przypadku nie widać wyraźnego motywu w całości.
„Odsłonięte polichromie stanowią bardzo dobry i cenny, z punktu widzenia konserwatorskiego, przykład secesyjnych dekoracji. Widać na nich złożone elementy roślinne, takie jak: kwiaty, gałązki czy liście wplecione w ornament geometryczny. Wyszło też, że, dekoracje sztukatorskie, które na czas konserwacji musiały zostać.” – opowiada Ewa Kuśnierz-Zawadowska, konserwator dzieł sztuki.
Prace konserwatorskie nie wpłynęły na przebieg i tempo prac remontowych kamienicy. Obecnie trwa etap końcowy inwestycji. Wykonano już m.in.: remont części stropów, dachu i poddasza. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, jak również zrobiono nową wentylację i instalację domofonową, elektryczną, wodociągową oraz kanalizacyjną. Ale nie tylko.
„Można już zobaczyć piękną, nową elewację budynku. W sześciu lokalach wybudowane zostały nowe łazienki, wymieniliśmy też bramę główną kamienicy oraz wyremontowaliśmy dwa pustostany. Teraz trwają jeszcze prace na klatce schodowej. Zakończenie prac planowane jest na koniec listopada 2021 r.” – mówi Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań. –
Wrocławska kamienica przy ul. Prądzyńskiego 30 rewitalizowana jest dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Wartość inwestycji to ok. 1,6 mln złotych.
Czytaj też:Renowacja | Zabytek | Historia | Metamorfoza | Kamienica | Wrocław | Architektura w Polsce
źródło: www.wroclaw.pl
zdjęcia: Marek Księżarek / Tomasz Hołod