Secesyjny dworzec w Zakopanem po renowacji. Historyczny charakter łączy się z nowoczesnym designem

Przygoda Zakopanego z koleją rozpoczęła się stosunkowo późno, bo dopiero w 1899 roku. Właśnie wtedy, dzięki staraniom hrabiego Władysława Zamoyskiego, powstała linia kolejowa do stolicy polskich gór. Dla całego regionu był to ogromny przełom. Pamiątką tych czasów jest secesyjny dworzec w Zakopanem, który został wzniesiony w zupełnie odmiennym stylu niż okoliczne obiekty. Pomimo upływu czasu i postępujących zniszczeń, budynek zachował swój elegancki charakter. Nowoczesnego stylu zabytkowym wnętrzom nadała pracownia Bernatowicz Architektura we współpracy z Kahl-Gaczorek architekci.

Jak opowiada Aleksander Bernatowicz, właściciel pracowni i osoba odpowiedzialna za projekt wnętrz dworca, budynek mimo upływu lat zachował swój tradycyjny, klasycystyczny styl. – Udało się to pomimo postępujących zniszczeń budynku oraz zmian zachodzących w tkance otoczenia dworca. Także jego wnętrza utraciły swój pierwotny, elegancki charakter. Całość uległa zniszczeniu i na próżno można w nich było szukać śladów dawnego blasku – mówi Bernatowicz. 


Przed rozpoczęciem prac kluczowa była współpraca z konserwatorem zabytków. W tym celu prowadzone były badania, które pomogły chociażby odkryć oryginalną, zabytkową tkankę budynku. Dzięki temu projektanci przed przystąpieniem do prac dowiedzieli się, jaki był oryginalny kolor elewacji czy też pierwotne kolory okien i drzwi. Zostały one zachowane, podobnie jak oryginalny układ ścian w strefie wejściowej. – Przystępując do prac spróbowaliśmy odtworzyć klimat budynku sprzed ponad 100 lat. Dlatego głównym celem było zachowanie autentycznego charakteru tego miejsca, ale też wzbudzenie zachwyt wśród pasażerów przyjeżdżających koleją do Zakopanego – mówi projektant.

Architektom zależało na tym, aby wnętrza były nowoczesne i zagościł w nich polski design. W strefie wejściowej pojawiła się instalacja artystyczna stworzona z pomocą polskich designerów Lexavala. – Całe wnętrze ociepliliśmy natomiast odcieniem bieli Ral 9010, która wspaniale komponuje się ze złotym kolorem dekoracyjnych listew drewnianych, blach mosiężnych i lamp. Butelkowa zieleń, pobrana z pierwotnej barwy zabytkowych okien, nadaje projektowi głębi  – podkreśla Bernatowicz. W przestrzeni dworca pojawiły się designerskie lampy, ale też meble z polskiej pracowni Fameg oraz instalacje w formie „chmurek” i charakterystycznych mebli dziecięcych przypominających skałki marki Magis. 

Secesyjny dworzec w Zakopanem po renowacji – poniżej zdjęcia budynku w nowej odsłonie

Kim jest natomiast twórca projektu? Aleksander Bernatowicz to absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Jest laureatem stypendium im. Profesora Bohdana Lisowskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz zdobywcą nagrody rektora dla najlepszych studentów. Oprócz autorstwa projektu wnętrz budynków dworca kolejowego i autobusowego w Zakopanem (realizowanego przez Bernatowicz Architektura we współpracy z pracownią Kahl-Gaczorek) tworzył projekty innych przestrzeni publicznych w stolicy Tatr. Jak sam podkreśla, szczególnie interesuje go projektowanie wnętrz zabytkowych przestrzeni z zachowaniem szacunku dla ich historycznego charakteru. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.bernatowicz.archi oraz na Instagramie.

Tekst: Tomasz Kobylański

Autor zdjęć: Mikołaj Walczewski, www.instagram.com/mikolajwalczewski 

Zobacz również: Architektura | Zakopane  | Dworzec kolejowy | Renowacja