Sedes i umywalka z drewna. Nietypowy projekt z Finlandii

Fińska firma Woodio udowadnia, że sedes, umywalka i wanna może być zrobiona z drewna, a do tego współcześnie wyglądać. Do ich produkcji zużywa się znacznie mniej energii niż w przypadku ceramicznych rozwiązań do łazienek.

Stosowanie drewnianych umywalek, sedesów i wanien może budzić wątpliwość. Jednak inżynierowie firmy Woodio z Finlandii opracowali sposób produkcji tych elementów z wykorzystaniem drewna, które pozostają odporne na działanie wody.

Produkty powstają z materiału kompozytowego stworzonego z wiórów drzewnych i specjalnego, wodoodpornego kleju żywicznego. Produkcja przedmiotów jest neutralna dla klimatu, a emisja gazów cieplarnianych o 80 proc. mniejsza w porównaniu do wyrobów ceramicznych. Surowiec do produkcji umywalek pozyskiwany jest w regionie. Kolejnym atutem jest waga produktów – są dużo lżejsze niż ceramiczne, dlatego ich transport zużywa mniej paliwa.

Bezpieczne korzystanie z takich umywalek i sedesów jest możliwe dzięki wspomnianej masie – klej odporny na wodę szczelnie otacza konstrukcję i nie dopuszcza do przeniknięcia wilgoci. Dodatkowo takie przedmioty nie wymagają specjalnej konserwacji.


Kolejnym atutem jest sam wygląd. To projekty dla fanów minimalizmu. Co ciekawe, przedmioty dostępne są w kilku kolorach – po prostu drewno jest wcześniej farbowane, dlatego taka umywalka czy sedes z drewna mogą być z powodzeniem stosowane w nowoczesnych aranżacjach.

Projekt firmy Woodio otrzymał nagrodę German Design Award i wyróżnienie w kategorii “Eco Design”.

źródło: woodio (https://woodio.fi)

Czytaj też: Ciekawostki | Drewno | Łazienka | Finlandia  | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie