maskotki

Seniorki szyją maskotki z wadliwych skarpet. Zabawki trafiają do dzieci

Maskotki dla dzieci szyją członkinie łódzkiego Klubu Seniora. Zabawki trafiają do dzieci z oddziału noworodkowego w szpitalu w Brzezinach oraz podopiecznych domów dziecka i rodzin zastępczych.

Maskotki szyją panie: Basia, Halina, Ania, Lucyna, Roma i Łucja. Pierwsze kolorowe maskotki z niepotrzebnych skarpet zaczęły powstawać dwa lata temu:

Wtedy szyłyśmy małpki z firmą Many Mornings, która projektuje i produkuje kolorowe skarpetki. Właściciele firmy wpadli na pomysł uszycia z niepotrzebnych już nikomu, wadliwych i pojedynczych skarpetek i ścinek z ich produkcji maskotek. Te pluszaki – małpki trafiały najpierw do chorych dzieci ze szpitala przy ul. Spornej – również tych z oddziału onkologicznego – mówi Pani Łucja.

Nie zapomnę spotkania z chorym, 17-letnim chłopcem w szpitalu przy ul. Spornej. To był okres przedświąteczny. Oprócz maskotek – małpek rozdawałyśmy chorym maluchom skarpetki. I ja temu chłopcu chciałam dać skarpetki. Pomyślałam, taki duży, gdzie ja mu dam takiego pluszaka. A on mnie prosi, czy też mógłby dostać taką małpkę, żeby móc się przytulić. To było bardzo wzruszające – wspomina Pani Ania.

Po dwóch latach seniorki zaraziły swoją pasją koleżanki z Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora na Bałutach. Po przerwie spowodowanej pandemią wróciły do szycia maskotek i opracowały nowe wzory zabawek – teraz prócz małpek powstają kotki, sówki i laleczki. Lalki mają włosy wykonane z włóczki i warkocze. Te, które trafiają do noworodków pozbawione są odstających elementów.

maskotki


Nadal szyjemy je ze skarpetek. Ale są nie do podrobienia. Każda z nich ma naszywkę “Klub Seniora Cieszkowskiego” i za jakość każdej bierzemy odpowiedzialność – podkreśla Pani Łucja.

Robimy to dla dzieci. Maluchy potrzebują się przytulić – szczególnie, gdy zmagają się ciężką chorobą. A dzięki temu, że mamy do wyboru różne skarpetki – nasze maskotki mają bajecznie kolorowe wzory. Mamy nadzieję, że choć na chwilę wywołują uśmiech na twarzach chorych dzieci – mówią Panie z łódzkiego Klubu Seniora.

Czytaj też: Łódź | Dzieci | Recykling | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

fot. Paweł Łacheta, źródło: UM Łódź

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły