Siedziba Amazona

Siedziba Amazon w Wirginii. Wygląda, jak wielka muszla.

Siedziba Amazon o kształcie muszli, zaprojektowana przez studio architektoniczne NBBJ dla najnowszej siedziby koncernu Amazon, otrzymała pozwolenie na budowę w Arlington w Wirginii. Nazwana The Helix, będzie jednym z trzech biurowców w hrabstwie Arlington, które stworzą drugą siedzibę firmy Amazon o nazwie „Amazon HQ2″.

Zarząd hrabstwa Arlington, pięcioosobowy organ zarządzający, jednogłośnie zatwierdził decyzję o budowie 106-metrowej szklanej spiralnej wieży. Zaproponowany w lutym w 2021 roku projekt The Helix przeszedł długi proces zatwierdzania, w tym liczne sondaże publiczne. Wirginia została ogłoszona jako siedziba Amazon HQ2 po ogólnokrajowym konkursie. W 2018 roku sprzedawca internetowy planował podzielić swoją drugą siedzibę między Arlington i lokalizację w nowojorskiej dzielnicy Long Island City.

Decyzja ta została odrzucona w 2019 roku po tym, jak mieszkańcy Queens i politycy argumentowali, że budowa projektu w tym rejonie pogorszyłaby i tak już wysokie czynsze w Nowym Jorku i jego ciasną zabudowę. Zaprojektowany przez NBBJ jako środowisko sprzyjające zdrowej pracy, The Helix będzie zawierał porośnięte drzewami ścieżki spacerowe. Znajdować się będą wokół jego zewnętrznej części, po których będą mogli spacerować pracownicy.

Siedziba Amazon HQ2 ma być jednym z najwyższych wieżowców w hrabstwie Arlington i będzie się wyróżniać na tle pobliskiej panoramy Dystryktu Kolumbii, gdzie budowa drapaczy chmur jest zabroniona. Po ujawnieniu projektu The Helix, ludzie w mediach społecznościowych zaczęli naśmiewać się z jego niezwykłej struktury, sugerując, że przypomina ona wszystko — od muszli po choinkę, jak i słynną emotikonę “poo”, czyli kupę. Projekt ma zostać ukończony w 2025 roku.

W 2018 r. firma ogłosiła, że Arlington będzie siedzibą jej HQ2, a w regionie spodziewanych jest ponad 25 tys. miejsc pracy. Jego wnętrze zapewni formalne i swobodne przestrzenie do spotkań w otoczeniu przekraczającym 25 000 metrów kwadratowych obszarów roślinnych i żywych ścian, podczas gdy na zewnątrz budynku znajdą się dwie ścieżki dla pracowników.

Planuje się, że cała działalność HQ2 będzie zasilana energią odnawialną, poprzez połączenie projektów solarnych na miejscu i poza nim. Amazon również zakontraktował 82 MW energii z nowej farmy słonecznej, która znajduje się w hrabstwie Pittsylvania i ma moc 120 MW.

O pracowni:
NBBJ — studio srachitektoniczne założone w 1943 roku w Seattle przez Floyda Naramore’a, Williama Baina, Cliftona Brady’iego i Perry’iego Johansona. Innymi projektami pracowni są na przykład Tencent Net City w Chinach, Główny Szpital w Bostonie czy Muzeum Statuy Wolności.

Czytaj też: Ciekawostki | Stany Zjednoczone | Technologia | Szkło | whiteMAD na Instagramie

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: http://www.nbbj.com
Zdjęcia: http://www.nbbj.com