Siła detalu. Tak projektuje Mikołaj Nicer

Stawia na minimalistyczne i ponadczasowe wzornictwo. Mikołaj Nicer to multidyscyplinarny projektant wzornictwa przemysłowego. W ramach swojej pracowni Nicer Design zaprojektował wiele przedmiotów użytkowych, których wspólnym mianownikiem jest wysoka jakość i piękno detalu. W portfolio Mikołaja Nicera znajdziemy praktyczne pojemniki, butelki, przypominające świetlne rzeźby lampy, budki dla ptaków czy zaawansowane urządzenia AGD. Nicer łączy skandynawski minimalizm z oryginalnym podejściem do formy, a jego projekty zdobyły już wiele branżowych nagród. Przybliżamy sylwetkę projektanta oraz opisujemy wybrane projekty.

Dorastał w rodzinie plastyków, artystów i projektantów, co wpłynęło na jego poczucie estetyki oraz kreatywność. Będąc jeszcze w podstawówce często przesiadywał w pracowni swojego dziadka, rzeźbiarza Jerzego Kędziory. Mógł tam obserwować, jak pomysły rodzące się w głowie artysty, przekształcić w namacalny przedmiot. Te doświadczenia sprawiły, że rozpoczął i ukończył studia inżynierii wzornictwa przemysłowego Politechniki Krakowskiej. Tytuł magistra zdobył natomiast na Uniwersytecie Technicznym w Delft w Holandii.

Te studia nauczyły mnie organizacji pracy, dzięki nim opanowałem proces design thinking. Moje wykształcenie to zatem oryginalne połączenie dwóch systemów. Jeden wciąż jest oparty na sporej dawce improwizacji i spontaniczności, a drugi bardzo zorganizowany i czasami wręcz przesadnie restrykcyjny. Sam jestem gdzieś pomiędzy – przyznaje Mikołaj Nicer.

Wiedza i doświadczenie

Ogromny wpływ na jakość jego pracy miały dwa doświadczenia zawodowe. Pierwszym był staż w Bang & Olufsen w Danii, gdzie nauczył się odpowiedzialności i opanowania w pracy projektowej. Drugie wydarzyło się za sprawą kilkutygodniowego pobytu w Japonii razem ze studentami z Delft, gdzie odbywał staż w kilku firmach, między innymi MUJI, Panasonic czy Ricoh. Tam nauczył się syntezy wizualnej i oszczędności formy, które są podstawą japońskiego projektowania. Dobrze widać to w jego ostatnich projektach.

W portfolio Mikołaja Nicera są między innymi okapy, które zaprojektował dla Ciarko Design. Do tych najbardziej charakterystycznych należą modele Mono, Simple oraz Icon. To przykłady nowoczesnej technologii zamkniętej w minimalistycznych obudowach, które nie tylko spełniają swoją podstawowe funkcje w kuchni, ale też zdobią wnętrza.

Projektowe ABC Mikołaja Nicera

Artera lampa BONBON

Lampy BONBON są wizualnie lekkie i przyjemne. Ich nazwa wprost nawiązuje do cukierków. Gładkie, błyszczące powierzchnie i pastelowe kolory kojarzą się z delikatnością i elegancją. Podkreślają głębię, jaką tworzy światło w kontakcie z opalowym szkłem. Delikatny blask lamp przyciąga wzrok i wprowadza do wnętrz świeży akcent. Projektant stworzył kilka wersji lamp różniących się kolorem i przeznaczeniem. Są takie, które można zawiesić pod sufitem czy takie, przy których możemy czytać książki, wygodnie leżąc w łóżku.

Ciarko Design okap MONO

To pierwszy projekt, który Mikołaj Nicer wykonał dla Ciarko. Okap MONO to nowoczesny i ponadczasowy design, który nie tylko pochłania niechciane zapachy, ale również zdobi kuchnie o różnych estetykach. Nic dziwnego, że okap zdobył wiele prestiżowych nagród. Wśród nich są między innymi must have, Dobry Wzór oraz iF Design Award Gold. Do konkursu iF Design Award zgłoszono 11 tysięcy projektów, a nagrodzono tylko 75, dlatego nagroda dla polskiego projektu jest wyjątkowym osiągnięciem.

Ciarko Design okap FLUO

Inspiracją do stworzenia kolekcji była dynamika ruchu zasysanego powietrza. Okap składa się z modułów, które można dostosować do swoich potrzeb. Przemyślany projekt daje możliwość zabawy kolorem. Pochłaniacz może mieć inny kolor niż wyciąg, wpływając na atrakcyjność pomieszczenia. Okap FLUO składa się z gładkiej, minimalistycznej tuby oraz miękkiego, zaokrąglonego dolnego elementu. Odważne zestawienie matowej i lśniącej powierzchni nadaje okapowi wyjątkowego charakteru. Modułowość urządzenia sprawia, że może stać się ulubionym okapem wybieranym przez architektów wnętrz.

Ciarko Design okap ICON

Inspiracją do tej kolekcji okapów była idea totemowej modułowości – niektóre elementy łączą się, tworząc spójną całość, podczas gdy inne są skalowalne, co umożliwia ich funkcjonowanie jako samodzielnych produktów. Taka koncepcja zapewnia kolekcji wyjątkową elastyczność i funkcjonalność, dostosowaną do różnorodnych potrzeb użytkowników. Premiera kolekcji nastąpiła w 2025 r.

Ciarko Design okap SIMPLE

Model SIMPLE to przykład prostego, ale przemyślanego designu. Atrakcją okapu jest tylna ścianka, która została wydłużona, zaznaczając komorę pochłaniającą parę i zapachy. Wewnątrz ukryto źródło światła, które nadaje produktowi dynamicznego charakteru i podkreśla jego pracę. Barwę światła (zimną lub ciepłą) można dostosować do innych lamp w pomieszczeniu. Co ciekawe, okapem można sterować gestami, to przydatne i niweluje ryzyko zabrudzenia urządzenia. Projekt okapu zdobył nagrodę iF Design Award oraz must have.

Budki dla ptaków Numbird

Numbird to kolekcja budek lęgowych w kształcie cyfr, przeznaczonych do oznaczania adresów ulic na budynkach. Ich projekt Mikołaj Nicer wykonał ze swoim ojcem, Pawłem Frej. Wybierając odpowiednią kombinację cyfr i montując je na przedniej ścianie budynku, można podzielić się swoją przestrzenią z ptakami. Ważnym aspektem projektu jest proces składania i montowania budki, które projektant zachęca wykonać w rodzinnym gronie. Celem projektantów jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców w ten proces i zacieśnienie więzi między nimi. Więcej o projekcie Numbird pisaliśmy TUTAJ.

Moxom pojemniki OpenStore

OpenStore to kolekcja uniwersalnych, ażurowych pojemników do przechowywania i organizacji przestrzeni. Innowacyjny design obejmuje ergonomiczne uchwyty, które ułatwiają wygodne przenoszenie, a także optymalizują sztaplowanie, co ma znaczący wpływ na efektywność przechowywania, magazynowania i transportu. OpenStore dostosuje się do różnorodnych potrzeb użytkowników dzięki szerokiemu wyborowi rozmiarów i kolorów. Za projekt pojemników Mikołaj Nicer otrzymał nagrody iF Design Award, German Design Award i Dobry Wzór.

Butelka na detergent

Dostępne na rynku detergenty mienią się feerią barw. Nie dziwi więc, że pojemniki chowamy w szafkach i pomieszczeniach gospodarczych. Odpowiedzią na pstrokatość i nijakość tych pojemników jest butelka projektu Nicer Design. Obiekt wyróżnia stonowana kolorystyka z czytelną etykietą. W narożnej części butelka ma poręczny uchwyt, który został zaprojektowany w oparciu o okręg. Szczyt butelki wieńczy transparentna nakrętka oraz gwint w miedziano-brązowym kolorze. Tak wyglądający detergent można śmiało wyeksponować w kuchni czy łazience.

Mikołaj Nicer to projektant, który w swojej pracy łączy pasję z funkcjonalnością. Tworzy wyjątkowe projekty, które zyskują uznanie na całym świecie. To zdecydowanie jedno z najbardziej obiecujących nazwisk polskiego wzornictwa przemysłowego. Więcej o swojej pracy Mikołaj Nicer opowiedział w wywiadzie opublikowanym w 24. numerze magazynu whiteMAD. Wydanie można zdobyć na stronie TUTAJ.

Strona internetowa Nicer Design: www.nicer.design

źródło: Nicer Design, opracowanie redakcji

Czytaj też: Polscy projektanci | Detal | Opakowania | Oświetlenie | Polecane | whiteMAD na Instagramie