Siła tkwi w prostocie! Dom Kostka na Mazowszu

Budynek zaprojektował Krzysztof Ziółkowski. Dom kostka znajduje się na Mazowszu i mieszka w nim młoda rodzina. Architekt zaprojektował budynek w taki sposób, aby mieszkańcy mogli cieszyć się widokami na ogród.

Inwestor zgłosił się do architekta mając już w głowie pomysł na dom. Wstępną koncepcję funkcjonalną przygotowała zaprzyjaźniona z rodziną projektantka – Marta Niespodziewańska, która dobrze poznała potrzeby inwestora. Zadaniem architekta było dopasowanie tej wstępnej koncepcji pod względem funkcji do kontekstu działki. Architekt chciał, by mieszkańcom udostępnić duży ogród, w którym będą mogli spędzać czas w ciepłe dni. Działka od południowo-zachodniej strony odsłania widok na las rezerwatu przyrody.

Efektem pracy architekta było stworzenie projektu minimalistycznego budynku, którego wygląd można określić słynną maksymą Miesa van der Rohe „mniej znaczy więcej”.

Współcześnie budynek minimalistyczny często bazuje na dobrej jakości materiałach, szczególnie szlachetnych materiałach elewacyjnych, których cena jest zazwyczaj dość wysoka. W przypadku tego budynku optymalna pod względem cenowym elewacja tynkowana stanowi pasujące tło dla grających tutaj główną rolę okien, których lokalizacja odzwierciedla w czytelny sposób podział funkcjonalny wnętrza – opisuje Krzysztof Ziółkowski.

Imponująca wielkość okien potwierdza, że nawet przy prostej bryle zastosowanie dużych przeszkleń czyni budynek ciekawym i dobrze wpływa na estetykę całego domu. Dodatkowym atutem jest wpuszczanie do wnętrza sporej ilości naturalnego światła. Rozmieszczenie okien zostało dokładnie przeanalizowane – ich liczba i wielkość uzależniona została od stron świata i potrzebie ochrony mieszkańców przed zbyt dużym nagrzewaniem pomieszczeń od południa i zachodu. W razie potrzeby intensywność wpadającego do wnętrza światła można ograniczyć poprzez zastosowanie żaluzji zewnętrznych fasadowych.

W realizacji wykorzystano okna drewniano-aluminiowe HF 410 marki Internorm oraz drzwi podnośno-przesuwne HS 330 tego samego producenta. Te ostatnie robią wrażenie ze względu na niski próg. Energooszczędny i płaski próg zbudowany jest z włókna szklanego. Gwarantuje to dobrą izolacyjność cieplną oraz stabilność. Bardzo niski próg sprawia, że takie drzwi są idealne dla domów bez barier. Dodatkowo niski próg po prostu dobrze wygląda.


Projekt wnętrz salonu i kuchni wykonała Marta Grochowska z NONOO STUDIO. Inwestorzy chcieli, by uzyskać efekt ciepłego i przytulnego wnętrza z elementami podkreślającymi jego nowoczesność. Aby to osiągnąć, zastosowano wiele elementów wykonanych z drewna, na przykład podłogi, okna, siedzisko przy dużych oknach, fronty szafek i baru w kuchni. Dodatkowo w jadalni ustawiono duży dębowy stół.

Na dobry klimat we wnętrzu wpływa też kominek obudowany cegłą oraz kolorowe krzesła. Całość uzupełniają nowoczesne urządzenia AGD i minimalistyczne oświetlenie. W sumie powierzchnia użytkowa domu wynosi 196 m kw.

zdjęcia: Krzysztof Ziółkowski, źródło: Internorm

Czytaj też: Okna | Minimalizm | Wnętrza | Dom jednorodzinny | WarszawawhiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą Internorm.